Wybierz samochód

Volvo XC90

Volvo XC90

Volvo XC90 to największy dostępny w gamie modelowej szwedzkiej marki SUV i jednocześnie pierwszy tego typu samochód zaprojektowany przez to przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Auto pojawiło się na rynku w 2002 roku i bazowało na prototypie ACC (Adventure Concept Car).

Wbrew pozorom, Szwedzi doskonale poradzili sobie z zadaniem i auto szybko zdobyło dużą popularność, szczególnie w USA. Tam też zdobyło tytuł North American Car of the Year 2003. Za bazę posłużyła łyta podłogowa P2x, z której skorzystały m.in. S80 czy V70. Mimo imponujących rozmiarów, auto nie wykazuje zdolności terenowych, choć na żwirowej drodze poradzi sobie zdecydowanie lepiej niż przeciętny kompakt. Mimo wcześniej wspomnianych wymiarów, XC90 prezentuje się zarówno zgrabnie, dynamicznie jak i elegancko.

Wnętrze nie „kipi” luksusem, ale zaprojektowano je aby w bardzo dobrych warunkach przewozić pasażerów, których Volvo może zabrać na swój pokład 5 lub 7. Pojemność bagażnika (uzależniona od ilości pasażerów) waha się od 249 do 530 litrów. Już w podstawowym wyposażeniu można było spotkać takie „rarytasy” jak czujniki cofania, skórzaną tapicerkę, automatyczną klimatyzację czy elektrycznie sterowany fotel z pamięcią ustawienia. Auto przeszło kilka niewielkich liftingów – w 2004, 2006 oraz 2012 roku.

Najmniejszym dostępnym benzyniakiem była 2,5-litrowa jednostka 5-cylindrowa z turbosprężarką generująca 210 KM. Większy, 6-cylindrowy silnik mógł mieć pojemność 2.9 oraz 3.2 litra i rozwijać kolejno 272 oraz 243 KM. Największy silnik, 4,4-litrowe V8 dysponowało mocą 315 KM, jednak wraz z dobrymi osiągami w parze szło bardzo wysokie spalanie. Z silników wysokoprężnych, dostępny był tylko 2,4-litrowy turbodiesel R5 o mocy 163 lub 185 (a później 200) KM. Moc była przekazywana na przednie lub wszystkie koła za pomocą 5- i 6-biegowej skrzyni ręcznej lub 4-, 5- lub 6-stopniowego automatu.

Mimo iż w 2014 roku zakończono produkcję tej odsłony, to w Chinach auto wciąż jest montowane pod nazwą XC Classic i występuje tylko z 2,5-litrowym 22-konnym benzyniakiem.

Po bardzo długiej (bo aż 12-letniej) obecności pierwszej generacji XC90, w 2014 przyszedł czas na drugą odsłonę. Co ciekawe, producenci iż z jego poprzednikiem, „nie łączy go ani jedna śrubka”. Oprócz tego, ci sami chwalili się, iż auto zostało w całości zaprojektowane i wyprodukowane w Szwecji, co wykorzystano oczywiście do celów marketingowych. Auto zostało zbudowane na płycie podłogowej SPA, która dzięki swojej „elastyczności” przystosowywania ma służyć do produkcji innych modeli Volvo.

Z zewnątrz auto wyraźnie różni się od poprzednika. Jest bardziej potężne, eleganckie i luksusowe. Wnętrze rozpieszcza przestronnością, a wykończenie i jakość użytych do tego materiałów robią wrażenie. XC90 może ze sobą zabrać 5 lub 7 pasażerów (w najwyższej wersji Excellence przewidziano jedynie 4 miejsca).

Do napędu posłużyła nowa rodzina 2-litrowych, 4-cylindrowych silników zarówno benzynowych jak i wysokoprężnych, W pierwszy przypadku jednostka dostępna jest w wariancie 254- oraz 320-konnym, a w drugim – 190- oraz 235-konnym (początkowo 225 KM). Oprócz tego auto można zamówić w wersji hybrydowej Plug-in. Wtedy otrzymujemy 320-konny silnik benzynowy który odpowiada za napęd przedniej osi, oraz 87-konny silnik elektryczny które zadaniem jest napędzanie kół tylnych. Łączna moc układu wynosi 407 KM. Moment obrotowy, w zależności od wersji silnikowej, trafia na przednią lub obie osie, a jedyną dostępna przekładnią, jest 8-biegowy automat.

Głównymi rywalami Volvo XC90 są m.in. Range Rover, Audi Q7 oraz Mercedes-Benz GLS.

Volvo XC90 - generacje

Volvo XC90 - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat