Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że prace na budowie A1 w woj. łódzkim i śląskim idą zgodnie z planem, czego dowodem jest oddanie do użytku kolejnych 3 km nowej drogi w piątek 14 maja. W sumie kierowcy mogą korzystać z 7 km nowej jezdni wschodniej o nawierzchni betonowej, prowadzącej od Piotrkowa Trybunalskiego do Woli Krzysztoporskiej. To jedna czwarta długości całego budowanego odcinka do Kamieńska.

Tak jak poprzednio, ruch po nowej jezdni odbywa się po jednym pasie ruchu w każdym kierunku (układ 1+1). Pasy mają po 4 m szerokości, więc nawet największe pojazdy ciężarowe mogą podróżować po nich komfortowo i bezpiecznie. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 60 km/h.

Wykonawca zapowiada systematyczne udostępnianie kierowcom następnych fragmentów wschodniej jedni autostrady A1 – ostatni ma zostać otwarty jeszcze podczas tegorocznych wakacji.

Autostrada A1 – jak przebiega budowa brakującego odcinka?

Obecnie można korzystać z całej długości A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski (odcinek A), Kamieńsk - Radomsko (C), Radomsko - granica woj. łódzkiego i śląskiego (D) oraz granica województw - Kruszyna w woj. śląskim (E). W sumie to ponad 60 km nowej betonowej jezdni.

GDDKiA planuje, że odcinki A, C i D będą gotowe na koniec 2021 r. Z kolei odcinki E i B mają zostać oddane do ruchu w 2022 r. - pierwszy w połowie, a drugi pod koniec roku.