• Między dwoma realizowanymi odcinkami autostrady A2 Kałuszyn – Siedlce wciąż jest wyrwa - fragment łączący oba odcinki jest w fazie przetargu
  • GDDKiA obecnie poszukuje wykonawców budowy ponad 63 km autostrady na wschód od Warszawy
  • Ogłoszono na razie przetarg na 19 km drogi A2 Siedlce Zachód – Malinowiec
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jeszcze do niedawna Autostrada A2 na wschód od Warszawy kojarzyła się jedynie z obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wraz z oddaniem fragmentu tej trasy do węzła Lubelska kierowcy podróżujący na wschodzie kraju mogą już łatwiej omijać kilka wiecznie zakorkowanych miejscowości między Mińskiem a stolicą (choćby Dębe Wielkie). Im bliżej jednak wschodniej granicy, tym wciąż trudno liczyć na wygodne połączenie drogowe. Co gorsza, nie wszystkie z zaplanowanych nowych odcinków A2 skierowano do realizacji.

Mapa A2 na wschodzie Polski Foto: GDDKiA / GDDKiA
Mapa A2 na wschodzie Polski

GDDKiA obecnie poszukuje wykonawców budowy ponad 63 km przyszłej drogi na wschód od aglomeracji warszawskiej. Ogłoszono na razie przetarg na 19 km drogi rozpoczynającej się na wysokości istniejącej obwodnicy Siedlec. To odcinek Siedlce Zachód – Malinowiec z węzłem Siedlce Południe (Borki). Na tym nie koniec. Wciąż bowiem trwa przetarg na odcinek pomiędzy Siedlcami a Mińskiem Mazowieckim, czyli połączenie węzłów Groszki i Gręzów (o długości niemal 13 km). To „dziura” pomiędzy dwoma odcinkami A2 skierowanymi do realizacji.

Do realizacji (kontrakty zawarto wiosną) skierowano bowiem odcinki A2 na wschód od obwodnicy Mińska Mazowieckiego, czyli Kałuszyn – Groszki oraz Gręzów – Siedlce Zachód. Według przyjętych planów oba powinny być gotowe jesienią 2023 roku. Czy podobnie będzie z brakującym środkowym ogniwem Groszki – Gręzów? GDDKiA obiecuje rozstrzygnięcie przetargu w listopadzie. Jeśli brakującej drogi nie uda się oddać w tym samym terminie co pozostałe, to wówczas kierowców czeka przeprawa obecną drogą krajową od okolic Kałuszyna do Siedlec.

Co dalej z wydłużeniem A2? Dyrekcja informuje o pracach przygotowawczych dotyczących pozostałych odcinków. Niebawem można zatem oczekiwać kolejnych przetargów na następne etapy autostrady pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Pozostaje jeszcze ostatnie połączenie z przejściem granicznym (Biała Podlaska – Kukuryki). Obecnie trwa tzw. odbiór koncepcji programowej i pozyskiwanie finansowania na 32-kilometrowy odcinek autostrady.

Na mapie GDDKiA wskazano lata 2020-2024 jako terminy realizacji. Ale czy rzeczywiście uda się dojechać A2 do granicy z Białorusią w 2024 roku?