Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Autopay poinformowały, że od 18 czerwca br., dzięki kampanii elektormobilni.pl, użytkownicy samochodów elektrycznych, należący do EV Klub Polska będą mogli za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 i A4.

Autostrady za darmo dla samochodów elektrycznych

Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji "Autostrada do elektromobilności” tak wypowiada się o akcji: "Rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Równolegle do ustawowych przywilejów, a także narzędzi w postaci dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników. Taki cel stawiamy przed Klubem i realizowanymi przez nas inicjatywami".

Zwolnienie z opłat dotyczy odcinków autostrad, które są objęte system wideo-tollingu - Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin - węzeł Nowa Wieś) oraz odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska - węzeł Balice). W sumie akcją zostało objęte 276 km płatnych autostrad. Organizatorzy szacują oszczędności na ww. odcinkach na 60 zł w przypadku trasy nad morze (w obie strony) oraz 50 zł na A4. Projekt ma charakter pilotażowy - potrwa od 18 czerwca do 18 października 2021 r. z możliwością jego przedłużenia.

Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility, tak mówi o projekcie: "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kierowców pojazdów elektrycznych, którzy świadomie, w trosce o klimat, wybierają zeroemisyjne środki transportu. Ich pasja i oddanie sprawie zostało w tym projekcie docenione. Korzyść odniesiemy jednak wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery".

Darmowe autostrady - jak przystąpić do akcji?

Organizatorzy akcji informują, że z opłat zwolniony może zostać każdy, kto posiada lub użytkuje samochód w pełni elektryczny w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, czyli tzw. BEV. Aby przystąpić do akcji, wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska i wypełnić formularz zgłoszeniowy w panelu klubowicza. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy link, dzięki któremu zarejestrujemy się lub zalogujemy w aplikacji Autopay.

Jak dodaje Łukasz Lewandowski, przystąpienie do EV Klub Polska to nie tylko darmowe przejazdy autostradami: "Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10%) na ładowanie aut elektrycznych w ramach największej sieci stacji ładowania w Polsce (GreenWay). Stopniowo będą także wprowadzane dodatkowe benefity, m.in. atrakcyjne formy finansowania EV i ubezpieczenia, rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, a w przyszłości także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, dostęp do dedykowanych ofert w ramach internetowego katalogu produktów oraz pełne wsparcie prawne i techniczne".