Od 1 grudnia 2021 r. wszyscy kierowcy aut osobowych i motocykli (pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t) podczas przejazdu odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będę musieli korzystać z nowej metody płatności w systemie e-TOLL. To oznacza, że na ww. trasach znikną szlabany, co z kolei wiąże się z koniecznością dostosowania organizacji ruchu do nowego systemu poboru opłat — ta będzie wprowadzana na Stacjach Poboru Opłat i w Punktach Poboru Opłat (SPO i PPO) do końca listopada i na początku grudnia br.

Na autostradzie A2 na terenie PPO w Strykowie naprawy wymagały dwa zewnętrzne pasy ruchu na obu jezdniach, tj. prowadzących w kierunku Warszawy, jak i Poznania. Ponadto w najbliższych dniach usunięte zostanie obecne oznakowanie poziome, kolidujące z organizacją ruchu obowiązującą od 1 grudnia 2021 r. Jak informuje GDDKiA, prace związane usuwaniem dotychczasowego i wykonywaniem nowego oznakowania mogą trwać przez 4-5 dni i nie powinny powodować utrudnień. Oprócz PPO w Strykowie na zmiany czekają także SPO w Wartkowicach, Emilii i Zgierzu. Analogiczne prace planowane są w Wielkopolsce w Punkcie Poboru Opłat w Żdżarach oraz na Stacjach Poboru Opłat Koło i Dąbie.

Zmiany na autostradzie A4

Już od jutra, tj. od poniedziałku 22 listopada br., na autostradzie A4 GDDKiA będzie prowadzić prace związane ze zmianą organizacji ruchu na PPO Karwiany oraz SPO Krajków i Brzezimierz. Oprócz zmian w oznakowaniu pionowym i poziomym pojawią się także separatory ruchu, których zadaniem będzie kierowanie ruchu do czynnych jeszcze przejazdów na PPO i SPO. GDDKiA ostrzega, że prace mogą wiązać się z czasowymi utrudnieniami ruchu. Po zakończeniu zmian na PPO Karwiany dostępne będą po cztery pasy ruchu w obu kierunkach (Katowice i Wrocław), z kolei na SPO Krajków i Brzezimierz liczba dostępnych pasów ruchu pozostanie bez zmian.

Do 3 grudnia br. organizacja ruchu będzie dostosowywana także na Placach i Stacjach Poboru Opłat autostrady A4 w woj. śląskim. Z informacji przekazanych przez GDDKiA wynika, że zmiany obejmą PPO Żernica (w ciągu głównym autostrady) oraz SPO: Łany na skrzyżowaniu z DK40, Gliwice Kleszczów na skrzyżowaniu z DK88, Gliwice Ostropa na skrzyżowaniu z DW408, Gliwice Bojków na skrzyżowaniu z DK78. Do piątku 19 listopada br. w Żernicy usunięto już dotychczasowe oznakowanie poziome na jezdni w kierunku Katowic i rozpoczęto takie same prace na jezdni w stronę Wrocławia. Plany obejmowały również malowanie oznakowania poziomego podczas weekendu. W kolejnym etapie prac zostaną ustawione separatory ruchu, które od 1 grudnia br. będą prowadzić kierowców do pozostawionych czynnych przejazdów na PPO i SPO.

Ładowanie formularza...