Według informacji podanej przez koncern z Monachium od 2023 r. w samochodach marek BMW oraz MINI materiały pochodzenia zwierzęcego będą znajdować się tylko w niezbędnych do produkcji elementach np. w lakierach (lanolina) lub topnikach do lakierów (wosk pszczeli). Cała reszta ma być zastąpiona przez produkty w pełni wegańskie i przyjazne środowisku.

BMW i MINI z wegańskim wnętrzem od 2023 Foto: BMW
BMW i MINI z wegańskim wnętrzem od 2023

BMW — nowe materiały i ograniczona emisja

Według informacji producenta, dzięki wprowadzeniu nowych materiałów przypominających skórę, wnętrze samochodów BMW oraz MINI zachowają charakter premium przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o około 85 proc. Zmiana ta obejmie praktycznie wszystkie elementy wnętrza łącznie z kierownicą, tapicerką i deską rozdzielczą. BMW podkreśla, że niezależnie od zmiany materiałów elementy te będą odporne na zużywanie się i zabrudzenia oraz estetycznie będą przypominać naturalną skórę.

Niemiecki koncern podkreśla, że nie jest to pierwsza taka zmiana mająca na celu stworzenie pojazdów przyjaźniejszych środowisku. Już teraz w pojazdach ich produkcji można znaleźć m.in. wycieraczki stworzone z nieskomplikowanych materiałów łatwych w recyklingu. Marka podkreśla, że nieustannie nawiązuje współprace z różnymi firmami start-upowymi, aby rozwijać nowe technologie i materiały na bazie bio. Przykładami takich projektów mogą być Desserttex, wytwarzany z utwardzonych włókien kaktusa lub Mirum, który mimo swojego pochodzenia roślinnego jest w stanie bez problemu imitować naturalną skórę.