• Docelowo po polskich drogach będzie jeździć aż 140 nieoznakowanych radiowozów marki BMW
  • Policja właśnie zakończyła odbiór kolejnej transzy nowych, 252-konnych aut, więc w sumie drogi patroluje już 90 takich samochodów
  • Policja zamierza wykorzystać auta do patrolowania najważniejszych szlaków komunikacyjnych, w tym autostrad i dróg ekspresowych

Obecnie po polskich drogach jeździ już niemal 40 nieoznakowanych radiowozów marki BMW. "Niemal", bo kilka z nich zostało już uszkodzonych w wypadkach, w tym niektóre bardzo poważnie. Teraz jednak policjanci otrzymali - zgodnie z informacją dziennik.pl - 50 kolejnych radiowozów, które właśnie rozpoczynają służbę. Z kierownicą tych aut siadają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze policji drogowej, którzy będą pełnić patrole na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg we wszystkich województwach.

Aż po cztery auta z nowej partii trafią do komend wojewódzkich w Białymstoku i Krakowie, a po trzy - do Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego i Lublina. Auta BMW poza tym trafią też do Katowic, Kielc, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Radomia i Wrocławia. Docelowo w każdym z regionów ma być przynajmniej pięć nieoznakowanych radiowozów, które patrolować będą zarówno autostrady i drogi ekspresowe, jak i szlaki niższej kategorii. Policjanci mają nadzieję, że ich działania zdecydowanie podwyższą poziom bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że zgodnie z umową z 2017 roku, polska policja otrzyma w sumie aż 140 nieoznakowanych BMW 330i xDrive. Zgodnie z warunkami przetargu nastąpi to do 26 października 2018 roku, wkrótce zatem nastąpi przekazanie kolejnej transzy radiowozów. Oznacza to, że kierowcy lubiący szybką jazdę powinni baczniej przyglądać się temu modelowi niemieckiej marki z Monachium. Być może właśnie w podążającej za nami "beemce" znajdować się będą policjanci kontrolujący przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Wszystkie nowe auta policji to modele BMW 330i xDrive, wyposażone w silnik 2.0 turbo o mocy 252 KM (350 Nm momentu obrotowego), automatyczną skrzynie biegów i napęd na cztery koła. Auta są w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie 5,8 sekundy. Pomiarów prędkości będą dokonywać najnowsze wideorejestratory Videorapid 2A polskiej firmy Zurad. Wszystkie samochody dostarcza warszawski diler BMW Auto Fus, który wygrał przetarg rozpisany przez KGP.