Auto Świat Wiadomości Aktualności Czarna seria na polskich drogach. Ekspert wyjaśnia przyczyny

Czarna seria na polskich drogach. Ekspert wyjaśnia przyczyny

Koszmarny wypadek w Krakowie, podczas którego zginęło czterech młodych ludzi, odwrócił uwagę od całej serii tragicznych zdarzeń, do których doszło od początku wakacji na polskich drogach. Na policyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w zastraszającym tempie przybywa czarnych punktów. Oto najpoważniejsze wypadki z ostatnich dni.

Wrak samochodu, w którym w centrum Krakowa zginęło 4 młodych mężczyzn.
Zobacz galerię (7)
Policja Małopolska
Wrak samochodu, w którym w centrum Krakowa zginęło 4 młodych mężczyzn.
  • Od ekstremalnej brawury, przez jazdę po alkoholu, aż po zwykłą nieuwagę – przyczyn wypadków jest wiele
  • Według policyjnych statystyk, do największej liczby wypadków dochodzi na prostej drodze, przy świetnej widoczności i suchej nawierzchni
  • Od kilku lat coraz łatwiej da się badać prawdziwe przyczyny wypadków – nawet jeśli nie ma świadków czy śladów na drodze, to mnóstwo danych gromadzą auta
  • Politycy chwalą się, że dzięki zaostrzonym przepisom na drogach jest bezpieczniej. Po wakacyjnych statystykach tego nie widać

W południe, 19 lipca, po ok. trzech tygodniach od początku wakacji, na Policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym było już 147 punktów oznaczających miejsca wypadków, w których zginęła przynajmniej jedna osoba. Gdyby 147 osób zginęło np. w jednej katastrofie lotniczej czy kolejowej, wspominalibyśmy o nich przez lata, roztrząsając najdrobniejsze szczegóły tragedii – tyle że śmierci na drodze rozłożone są na raty, na pojedyncze przypadki przestaliśmy już zwracać uwagę, chyba że okoliczności jakiegoś wypadku są wyjątkowo spektakularne, są nagrania, wstrząsające zdjęcia. Najgorsze jest jednak to, że kolejnego dnia przybędzie kolejnych kilka czy nawet kilkanaście punktów na mapie.

Policyjna mapa wypadków śmiertelnych – stan na 19 lipca 2023
Policyjna mapa wypadków śmiertelnych – stan na 19 lipca 2023Żródło: Policja

Ile było wypadków śmiertelnych podczas poprzednich wakacji?

Wakacyjna policyjna mapa śmiertelnych wypadków to nic nowego, akcja organizowana jest już od 5 lat. Akcja startuje na kilka dni przed początkiem wakacji, a kończy się 1 września. Rok temu, o tej samej porze na mapie było o kilkanaście punktów mniej – ale to przecież o niczym jeszcze nie świadczy. Wiemy, jak zakończyły się poprzednie edycje:

  • 2019 r. 582 wypadki;
  • 2020 r. 437 wypadków;
  • 2021 r. 451 wypadków;
  • 2022 r. 375 wypadków.

Te liczby i punkty na mapie to nie ofiary śmiertelne wypadków, ale wypadki, w których zginęli ludzie – ofiar było więc jeszcze więcej, tym bardziej że do tej statystyki należy jeszcze doliczyć osoby, które zmarły później, ale na skutek obrażeń poniesionych w wypadkach.

13 lipca na wakacyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym było "tylko" 105 punktów.  Po weekendzie przybyło 26 nowych.
13 lipca na wakacyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym było "tylko" 105 punktów. Po weekendzie przybyło 26 nowych.Policja, Państwowa Straż Pożarna

Jak będzie w tym roku? Tego nie sposób jeszcze przewidzieć, ale nie ma powodów do optymizmu. Tradycyjnie to właśnie w okresie wakacyjnym wypadków jest najwięcej i ta reguła sprawdza się od wielu lat. W ubiegłych latach w ciągu trzech letnich miesięcy, od czerwca do sierpnia, dochodziło do ponad 30 proc. wypadków z całego roku, prawdopodobieństwo wypadku podczas wakacji jest niemal dwukrotnie wyższe niż np. w styczniu czy w lutym.

Wypadki przez za dobre warunki?

Wbrew obiegowej opinii, im lepsza jest pogoda, tym więcej śmiertelnych wypadków. Przy dobrej widoczności i suchej nawierzchni jeździmy znacznie odważniej niż zwykle, a jednocześnie wysokie temperatury i jaskrawe światło powodują, że szybciej się męczymy i tracimy czujność. Najbardziej zabójcze bywa często złudne poczucie bezpieczeństwa – według statystyk, znakomita większość wypadków zdarza się na prostej drodze, przy dobrych warunkach i widoczności. W trudnych warunkach groźne wypadki zdarzają się zdecydowanie rzadziej, a jeśli już dochodzi np. do kolizji, to najczęściej ich skutki nie są poważne.

Najwięcej wypadków (w odniesieniu do populacji) powodują kierowcy w wieku od 18 do 24 lat, znacznie częściej sprawcami wypadków są mężczyźni niż kobiety.

Michał Krzemiński, Time Zero Consulting, specjalista w dziedzinie badania wypadków drogowych i odtwarzania elektronicznych śladów wypadków, biegły sądowy:

Dobre warunki atmosferyczne tradycyjnie wpływają na ciężkość skutków zdarzeń drogowych. Głównymi przyczynami pozostają niedostosowanie prędkości do warunków i własnych umiejętności, alkohol i brawura. Ostatni czynnik bywa potęgowany przez młody wiek kierującego, jak również obecność w pojeździe pasażerów w podobnym wieku, co zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku czterokrotnie. Niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania, Australia czy część stanów USA, dostrzegły tę zależność i wdrożyły, bądź są w trakcie wdrażania, przepisów ograniczających możliwość zabierania młodych pasażerów przez niedoświadczonych kierowców.

Najtragiczniejsze zdarzenia, w których śmierć ponoszą wszystkie osoby w pojeździe, stanowią wyzwanie dla śledczych, ponieważ nie można oprzeć się na dowodach osobowych w ustalaniu przebiegu zdarzenia. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą elektroniczne rejestry zdarzeń drogowych, czyli samochodowe "czarne skrzynki", których zapisy umożliwiają odtworzenie przebiegu i parametrów jazdy nawet w przypadku braku innych dowodów, takich jak zeznania, nagrania z kamer monitoringu czy wideorejestratorów.

Najtragiczniejszy weekend wakacji. Na razie

Jak dotychczas najbardziej tragiczny okazał się weekend 14-16 lipca – od piątku do niedzieli zginęło wówczas na polskich drogach aż 26 osób. Początkiem czarnej, weekendowej serii był wypadek, w którym w okolicach Sztumu (woj. Pomorskie) zginęło na miejscu trzech młodych ludzi. Za kierownicą auta marki Mini siedział 16-latek, towarzyszyło mu dwóch 22-latków. Informacja o tej tragedii została przyćmiona doniesieniami o koszmarnym wypadku w Krakowie, w którym zginęło aż czterech młodych mężczyzn. Kolejny tydzień też zaczął się fatalnie, z poniedziałku na wtorek doszło do aż 10 wypadków śmiertelnych.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków