- Światła pełnią bardzo ważną funkcję w samochodzie — każdy kierowca powinien wiedzieć, jak się nazywają i za co odpowiadają
- Nieznajomość funkcji świateł może spowodować, że będziemy przeszkadzać innym kierowcom na drodze
- Za niewłaściwe używanie świateł lub ich brak policja może nałożyć mandat
- Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Prawidłowe używanie świateł jest jedną z najistotniejszych czynności podczas jazdy samochodem, tym bardziej że w Polsce przepisy nakazują jeździć z włączonymi światłami przez cały rok. Dobrze jest więc znać nazwy każdego z nich i wiedzieć, za co odpowiadają. Wtedy my będziemy widoczni i nie sprawimy, że kogoś oślepimy. Opisujemy wszystkie światła znajdujące się w każdym samochodzie.
Galeria zdjęć
Pierwszym rodzajem są światła do jazdy dziennej. W nowych samochodach należą do wyposażenia standardowego i, jak sama nazwa wskazuje, służą do jazdy w dzień. Ten rodzaj świateł odpowiada za to, by to nasz samochód był lepiej widoczny, nie oświetlają one nam drogi. W tym trybie z reguły światła świecą tylko z przodu, dlatego trzeba pamiętać, by w ciągu dnia w warunkach gorszej widoczności lub podczas deszczu zmienić tryb świateł na mijania.
Światła mijania, czyli tzw. "krótkie". To ten rodzaj oświetlenia używany jest najczęściej. W ciągu dnia, dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni, natomiast w nocy również oświetlają nam drogę. Świecą się z przodu i z tyłu auta.
Światła drogowe, czyli tzw. "długie", służą do doświetlenia drogi w nocy. Nie mogą być jednak używane, gdy ktoś zbliża się z naprzeciwka lub jedzie przed nami. To dlatego, że świecą w przód bardzo mocnym światłem, co powoduje, że oślepiają innych uczestników drogi. Warto jednak ich używać w nocy, jeśli nikogo nie ma na drodze, bo z wyprzedzeniem pomagają dostrzec np. zakręty albo zwierzęta na skraju trasy.
Światła pozycyjne (tzw. postojowe) z kolei odpowiadają za naszą widoczność w nocy. Jeśli na przykład zaparkowaliśmy na poboczu, to dzięki światłom pozycyjnym będziemy widoczni dla innych. Nie można jednak nimi zastępować świateł mijania w ciągu dnia, nie jest to oświetlenie do jazdy dziennej. Tych świateł używa się ich jedynie podczas postoju.
Kierunkowskazy, przez niektórych nazywane "migaczami", służą do wskazywania kierunku jazdy i sygnalizowania manewrów, jakie chcemy zaraz wykonać. Niestety nie wszyscy ich używają tak często, jak powinni. Szkoda, bo to poprawia płynność ruchu i zmniejsza ryzyko kolizji. Te światła są także używane jako awaryjne, czyli podczas awarii na drodze.
Światło hamowania, czyli światła stopu, sygnalizują użycie hamulca, tak by kierowca za nami wiedział, że zwalniamy. Dziś każdy samochód powinien mieć trzy światła stopu — dwa w światłach pozycyjnych i jedno dodatkowe. Świecą barwą czerwoną i muszą być wyraźnie mocniejsze niż tylne światła pozycyjne.
Światła cofania informują o tym, że auto jedzie do tyłu. Mają barwę białą i znajdują się z tyłu auta.
Światła przeciwmgielne odpowiadają za poprawienie widoczności podczas warunków ograniczających widoczność. Przednie znajdują się blisko ziemi, najczęściej w zderzaku, i nie są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Mogą być używane podczas silnego deszczu, ale także na drodze krętej, w okresie od zmierzchu do świtu lub w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, jednak dany odcinek musi być odpowiednio oznaczony.
Tylne światła przeciwmgielne mają jedynie sygnalizować naszą obecność. Jest to mocne światło, które stosować można w sytuacjach ograniczonej przejrzystości, kiedy widoczność spada na odległość poniżej 50 m. Warto o tym pamiętać, bowiem w innych sytuacjach tylne światło przeciwmgielne może oślepiać kierowców znajdujących się z tyłu.
Poza tym bardzo ważnym aspektem dotyczącym świateł jest ich ustawianie, tj. regulacja przednich świateł mijania za pomocą regulatora we wnętrzu auta. To bardzo istotne, ponieważ gdy samochód jest obciążony bagażem i pasażerami, jego tył nieco się obniża, przez co przednie światła mijania świecą wyżej i mogą oślepiać innych kierowców.