• Trwają intensywne prace nad budową drogi ekspresowej ze Szczecina do Piły
  • Inwestycja złożona z wielu odcinków ma ułatwić dojazd ze Szczecina do centrum kraju

Inwestycja ta, wpisana w Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., będzie realizowana w formule "Projektuj i buduj". Wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Przewiduje się, że procedowanie wniosku zajmie 7 miesięcy, a prace w terenie potrwają kolejne 22 miesiące.

Według tych założeń budowa powinna rozpocząć się w 2025 r. Jeżeli proces administracyjno-budowlany przebiegnie sprawnie, kierowcy będą mogli skorzystać z nowej trasy już w 2028 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Ekspresowy wjazd do Szczecina

Kierowcy bedą mieli ułatwiony dojazd do Szczecina. Planowana jest budowa odcinka o długości 4,4 km omijającego od północy szczecińskie osiedle Płonia. Odcinek ma na celu wyeliminowanie tranzytu z obszaru zabudowanego w Szczecinie, gdzie znajduje się wiele skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Na nowej trasie powstaną dwa węzły drogowe: Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Przewidziano również budowę mostu na rzece Płonia, dwóch wiaduktów i trzech przejść dla zwierząt, w tym dwóch górnych przejść dla dużych zwierząt.

Droga S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo Foto: GDDKiA
Droga S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo

Z Zachodniego Pomorza do centrum

Trasa S10 o długości ok. 410 km ma połączyć Szczecin z aglomeracją warszawską przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń. Będzie to bezpośrednie połączenie Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

Obecnie, oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa (granica miasta Szczecin) do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza, kierowcy korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska, Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe. To w sumie około 60 km.

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. W przygotowaniu są odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie 2022 decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lutym br. podpisano umowę na rozpoznanie i badanie podłoża z elementami Koncepcji programowej. W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem o dodatkowy pas ruchu ok. 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń-Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10.

Droga S10 Stargard - Piła Foto: GDDKiA
Droga S10 Stargard - Piła