Droga ekspresowa S8 łączy duże polskie miasta i stanowi odcinek trasy europejskiej E67. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomniała historię jej budowy oraz podała najnowszy status powstających fragmentów, a także tych znajdujących się w przetargu, jak i w przygotowaniu. Docelowa długość "S-ósemki" ma wynieść ok. 786 km. Dla porównania autostrada A4 ma 670 km, a droga S7 po ukończeniu będzie liczyć ok. 750 km.

Droga S7
Droga S7

Droga S8 - po części w śladzie dawnej "gierkówki"

Spora część nowej S8 — od Piotrkowa Trybunalskiego do Warszawy — biegnie po śladzie dawnej "gierkówki" prowadzącej ze stolicy w kierunku Katowic, nazywanej matką polskich autostrad (dowiedz się więcej). Oczywiście w ostatnich latach trasa została gruntownie przebudowana.

Wcześniej, bo w 1998 r., powstała obwodnica Radzymina. Następne obwodnice w ciągu obecnej S8 pozwalały omijać Ostrów Mazowiecką (2003 r.) i Oleśnicę (2006). Dalej GDDKiA informuje o kolejnych połączeniach trasy w coraz dłuższe ciągi. W 2012 r. ukończono modernizację od Piotrkowa Trybunalskiego do Radziejowic, a pod koniec 2013 r. ekspresowo można było przejechać od Wrocławia do węzła Wieluń.

Rok 2015 to koniec prac na moście Grota-Roweckiego w Warszawie oraz udostępnienie do ruchu odcinka pomiędzy węzłami Paszków i Opacz. Ze stolicy do Białegostoku drogą S8 można podróżować od października 2018 r.

Od tego czasu S8 biegnie przez pięć województw od podwrocławskich Kobierzyc, wliczając w to fragmenty A8 (Autostradowa Obwodnica Wrocławia), A1 (Tuszyn - Piotrków Trybunalski) oraz S2 (węzły Opacz i Konotopa).

Droga S8 będzie połączona w woj. łódzkim

Mapa przebiegu drogi S12 Łódź Południe — Kozenin Foto: GDDKiA
Mapa przebiegu drogi S12 Łódź Południe — Kozenin

Po przebudowie A1 umożliwiono bezpośredni zjazd z A1 w kierunku Warszawy (nowa łącznica na węźle Piotrków Trybunalski Zachód), jednak to nie rozwiązuje problemu. Do pełni szczęścia brakuje odcinka w samym centrum Polski. Chodzi o łącznik, który spiąłby trasę S8. Z tego powodu wielu kierowców podróżujących tą trasą nadal wybiera krótszą drogę od węzła Łódź Południe przez węzeł Łódź Północ i dalej obleganą autostradą A2 do Konotopy.

Nowa inwestycja ma odciążyć autostrady A1 i A2. Planowana jest od węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (skrzyżowanie z S12 i S74). W październiku 2023 r. GDDKiA wybrała biuro projektowe, które opracuje trasę. Długość całego łącznika to ok. 60 km, a skrzyżowanie z S8 będzie mniej więcej w jego połowie. Wkrótce ma zostać podpisana umowa z wykonawcą na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R).

Droga S8 w kierunku Czech

Droga S8 w woj. dolnośląskim Foto: GDDKiA
Droga S8 w woj. dolnośląskim

Ekspresowa trasa S8 na południu Polski ma biec aż do granicy z naszymi południowymi sąsiadami, Czechami. GDDKiA systematycznie realizuje zadania prowadzące do jej wydłużenia. W lipcu 2023 r. otworzono oferty w przetargu na budowę trzech odcinków od Kobierzyc pod Wrocławiem do Łagiewnik o łącznej długości 32,5 km. Do końca br. dyrekcja zamierza podpisać umowy z wykonawcami. Ponadto w październiku 2023 ogłoszono przetarg na budowę odcinka Ząbkowice Śląskie Północ - Bardo (ok. 14 km). W tym roku ma zostać ogłoszony jeszcze jeden przetarg na fragment S8 Łagiewniki - Ząbkowice Śląskie (ok. 17 km)

Prowadzone są prace przygotowawcze dla odcinka z Barda do Kłodzka, obecnie trwa analiza połączenia go z obwodnicą Złotego Stoku. W sumie długość S8 od Wrocławia do Kłodzka wyniesie 87 km. Jej udostępnienie kierowcom planowane jest w szerokim zakresie czasu, w latach 2028-2033. GDDKiA informuje, że w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych (RBDK) do 2030 r. zapisano także dalszą realizację S8 do Boboszowa i granicy z Czechami.

Droga S8 w kierunku Litwy

Droga S8 w woj. podlaskim Foto: GDDKiA
Droga S8 w woj. podlaskim

Wiele do zrobienia jest także na przeciwległym fragmencie od Białegostoku w kierunku Litwy. We wrześniu 2023 r. do PRBDK dopisano budowę trasy S8 do węzła Raczki na skrzyżowaniu z S61 (ok. 90 km).

Wykorzystany zostanie fragment S19 od nowego węzła Białystok Zachód do Dobrzyniewa i dalej fragment S16 do Knyszyna. Stamtąd S8 pobiegłaby nowym śladem do Korycina. GDDKiA przygotowuje dokumentację do ogłoszenia przetargu na ten ok. 20-kilometrowy odcinek.

W niesprecyzowanej przyszłości częścią S8 staną się obwodnice: Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów (obecnie jeszcze na DK8), ujęte w Programie budowy 100 obwodnic. Wszystkie powstaną jako drogi jednojezdniowe, ale zostały zaprojektowane tak, by była możliwość dobudowy drugiej nitki. To samo będzie czekać odcinki pomiędzy obwodnicami oraz drogi nr 8 z Augustowa do Raczek.

Droga S8 Foto: GDDKiA
Droga S8