Auto Świat Wiadomości Aktualności Dlaczego akurat te miejscowości są na drogowskazach? Drogowcy wyjaśniają

Dlaczego akurat te miejscowości są na drogowskazach? Drogowcy wyjaśniają

Podczas jazdy samochodem można zastanawiać się, dlaczego na drogowskazie widnieje akurat nazwa tej, a nie innej miejscowości — np. znajdującej się dużo bliżej. Odpowiedź jest prosta – regulują to odpowiednie przepisy, które objaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogowskaz na autostradzie A2
Auto Świat
Drogowskaz na autostradzie A2

Drogowskazy są podstawą podróżowania. To one informują nas o kierunku, w którym podążamy. Być może po upowszechnieniu się nawigacji samochodowych straciły nieco na znaczeniu, ale nadal mają za zadanie w czytelny sposób przekazywać informacje ważne dla kierowców.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zasady doboru miejscowości kierunkowych są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Tablica przeddrogowskazowa
Tablica przeddrogowskazowaGDDKiA

Tablice przeddrogowskazowe i drogowskazy tablicowe

Główna zasada zamieszczania miejscowości na znakach kierunkowych wynika z następującej hierarchii:

— miasta wojewódzkie;

— miasta na prawach powiatu;

— miasto z siedzibą powiatu;

— przejście graniczne, do którego prowadzi dana droga;

— inna miejscowość.

Drogowskaz tablicowy na autostradzie A2
Drogowskaz tablicowy na autostradzie A2GDDKiA

W przypadku nazwy miejscowości, w której znajduje się przejście graniczne, umieszczone są dodatkowo znaki "PL" i wyróżniający drugie państwo. Od maja 2019 r. na drogowskazach mogą znaleźć się również nazwy miejscowości zagranicznej w języku polskim i oryginalnym, np. Lwów (L’viv) czy Drezno (Dresden).

Tablice szlaku drogowego

Przy drogach co jakiś czas można spotkać również tablice szlaku drogowego z nazwami miejscowości i liczbami kilometrów. Potwierdzają one przebieg drogi krajowej, ale są również stosowane na drogach wojewódzkich o dużym znaczeniu komunikacyjnym.

Na takiej tablicy znajdują się: numer (numery) drogi, główne miejscowości leżące na jej szlaku i odległości do nich. Liczba miejscowości nie powinna przekraczać czterech na zwykłych drogach i drogach ekspresowych oraz trzech na autostradach. Podawana odległość powinna oznaczać odcinek od znaku do centralnego punktu danej miejscowości, np. rynku, ratusza, skrzyżowania dróg przelotowych.

Tablica szlaku drogowego na drodze S61 - Via Baltica
Tablica szlaku drogowego na drodze S61 - Via BalticaGDDKiA / GDDKiA

Na tablicach szlaku drogowego umieszcza się:

  • w wierszu górnym — nazwa najbliższej miejscowości stanowiącej siedzibę gminy lub powiatu, miejscowości o znaczeniu turystycznym, miejscowości na skrzyżowaniu z drogą krajową bądź wojewódzką lub nazwę miejscowości kierunkowej;
  • w wierszu dolnym – nazwa przejścia granicznego, jeżeli szlak prowadzi do granicy UE, lub nazwę miasta sąsiedniego państwa, jeżeli szlak prowadzi do sąsiedniego państwa należącego do strefy Schengen, albo nazwę miasta kierunkowego;
  • w wierszach pośrednich – nazwy miast o znaczeniu administracyjnym, turystycznym lub komunikacyjnym, w tym nazwę kierunkowego, jeżeli nie jest podawane w wierszu dolnym lub górnym.

Na odcinkach dróg o wspólnym przebiegu w górnej części tablicy szlaku drogowego umieszcza się informacje o drodze o numerze niższym (numer drogi i nazwy dwóch miejscowości, najbliższej i kierunkowej). Poniżej, oddzielone białą linią, analogiczne znajdują się informacje o drodze o numerze wyższym. Dopuszcza się także umieszczenie nazwy miejscowości znajdującej się przy innej drodze — wtedy z lewej strony zapisany jest numer drogi, przy której jest położona.

Zmiana oznakowania tylko z powodu zużycia

GDDKiA zaznacza, że zarządza siecią dróg liczącą ponad 17 tys. km, więc korekty oznakowania z powodu każdorazowej zmiany prawa czy przebiegu drogi nie są wykonywane. Z powodu kosztów są one wymieniane na nowe uwzględniające najnowsze regulacje tylko z powodu zużycia (po kilku lub kilkunastu latach) lub zniszczenia.

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków