• W Polsce obecnie funkcjonuje 30 odcinkowych pomiarów prędkości. Obecnie trwa przetarg na zakup 39 nowych zestawów. Zostaną zamontowane w ciągu 70 tygodni od podpisania umowy
  • W ramach projektu modernizacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce pojawi się aż 358 nowych fotoradarów. Większość to urządzenia, które zastąpią dotychczas używane
  • Aż nowych fotoradarów to urządzenia w lokalizacjach, w których wcześniej nie stosowano automatycznej kontroli prędkości
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jeszcze w połowie zeszłego roku w Polsce funkcjonowało 445 fotoradarów. To już jednak historia. Według szacunków Yanosika w ciągu ostatnich miesięcy przybyło jednak kilkadziesiąt kolejnych urządzeń (z danych GITD wynika jednak, że dróg pilnuje ponad 430 urządzeń). Instalowano je niemal w całym kraju.

Fotoradary w Polsce — kilka województw w czołówce

Julia Langa z Yanosika wyjaśnia: "W 2021 roku w Polsce znajdowało się 445 fotoradarów. Ich liczba wzrosła o 14 nowych urządzeń, w porównaniu z 2020 rokiem. Weryfikując aktualny stan mierników na polskich drogach, mogę powiedzieć, że jest ich już znacznie więcej. Widoczne jest to zwłaszcza w województwie mazowieckim, w którym pojawiło się już 9 nowych urządzeń".

W czołówce jest kilka województw w Polsce (porównując dane z sierpnia 2021 r.). Najwięcej sprzętu do dyscyplinowania kierowców trafiło bowiem do pomorskiego (14 nowych zestawów), mazowieckiego (9), wielkopolskiego (8) i podlaskiego (6). Kilkanaście nowych (po 4 na każdy region) pojawiło się zaś m.in. w lubelskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim czy łódzkim.

Liczba fotoradarów w Polsce w latach 2018 - 2022 Foto: Yanosik / Neptis
Liczba fotoradarów w Polsce w latach 2018 - 2022

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Fotoradary — dwa wykluczone województwa?

Okazuje się, że wciąż jednak są takie miejsca w kraju, gdzie liczba fotoradarów nie zmieniła się od kilku lat. To województwa świętokrzyskie i opolskie, w których znajduje się odpowiednio 15 i 10 fotoradarów. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 Foto: CANARD
Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Nie jest tajemnicą, że fotoradarów jeszcze przybędzie w naszym kraju. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono bowiem przetarg na dostawę i montaż 39 odcinkowych pomiarów prędkości, które trafią do 13 województw. Znamienne, że średnia prędkość przejazdu będzie obliczana przez sprzęt Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) nie tylko na drogach wojewódzkich, ale także drogach szybkiego ruchu jak autostrady. Na tym nie koniec.

W ramach projektu modernizacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym w Polsce pojawi się aż 358 nowych fotoradarów. Większość to urządzenia, które zastąpią dotychczas używane. W pierwszym etapie wykonawcy dostarczą i zamontują 100 urządzeń. Czas realizacji to 52 tygodnie od dnia podpisania umowy. Samo rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić jeszcze w styczniu 2022 r. Zapewne w podobnym czasie pojawi się wyjątkowa nowość w Polsce – zestawy Red Light do kontroli przejazdów kolejowych. W 5 miejscach w Polsce (Makowiska, Parkowo, Radomsko, Wrocław i Warszawa) pojawią się kamery do rejestrowania wykroczeń ignorowania czerwonego światła na przejazdach kolejowych.