Chodzi tu o samochody ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony oraz autobusy. Francuski rząd doszedł do wniosku, że oklejenie takich samochodów naklejkami z informacją, gdzie znajdują się tzw. martwe pola, pomoże wyeliminować niebezpieczne kolizje z ich udziałem.

6 stycznia na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opublikowano szczegółowe informacje, jak mają wyglądać takie naklejki i gdzie mają być umieszczone. Wszystko po to, aby przypomnieć znajdującym się obok takich pojazdów innym użytkownikom drogi, że mogą znajdować się właśnie w tzw. martwym polu i nie być widoczni dla kierowcy auta ciężarowego lub autobusu.

Kara za brak odpowiedniego oznakowania na samochodzie ma wynieść 135 euro, ale może być zmniejszona lub zwiększona - nawet do 750 euro.

Jak czytamy na stronach francuskiego ministerstwa z takiego obowiązku zwolnienia są wyłącznie pojazdy rolnicze i leśne, pojazdy służb zimowych i interwencyjne służb zarządzających autostradami.

Gdzie mają być przyklejone ostrzeżenia?

Oznakowanie to musi być widoczne po bokach i z tyłu pojazdu w każdych okolicznościach. Zasadniczo należy je umieścić na wysokości od 0,90 m do 1,50 m nad ziemią. Naklejki muszą być umieszczone w taki sposób, aby nie utrudniały widoczności tablic rejestracyjnych, świateł i urządzeń sygnalizacyjnych, jak również nie mogą ograniczać pola widzenia kierowcy.

Miejsce umieszczenia naklejek Foto: securite routiere
Miejsce umieszczenia naklejek

Kiedy naklejki staną się obowiązkowe?

Auta ciężarowe należy wyposażyć w naklejki już teraz, aczkowiek na razie będzie obowiązywał 12-miesięczny okres przejściowy, w którym kierowcy nie będą karani za nieprawidłowe umieszczenie ostrzeżeń lub ostrzeżenia niezgodne z nowymi normami. Jednak brak jakichkolwiek ostrzeżeń oznacza mandat, także dla kierowców z zagranicy.