• Złodzieje chętnie demontują różne elementy infrastruktury drogowej. Ich łupem padają znaki, bariery, siatki, bramy i lampy
  • Nawet odwodnienie drogi interesuje przestępców
  • GDDKiA apeluje, by wszelkie dostrzeżone próby kradzieży zgłaszać na policję lub numer infolinii drogowej (19111)
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Złodzieje nie próżnują przy drogach. Tylko na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce zdemontowali ogrodzenie o długości niemal 1,5 km. Bez niego trudno o odpowiednią ochronę drogi przed zwierzętami. Nietrudno zgadnąć, jakie mogą być konsekwencje zderzenia z dzikiem, sarną czy jeleniem, gdy podróżujemy z prędkością nawet ponad 100 km/h. Zapewne tragiczne.

Ginie wiele elementów. W ostatnich miesiącach w województwie lubuskim skradziono bramy wjazdowe, siatki i słupki. Innymi słowy, wszystko to, co służyło do ochrony przed wtargnięciem dzikich zwierząt na drogę szybkiego ruchu.

Złodzieje nie gardzą także innymi elementami infrastruktury drogowej, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Wzdłuż drogi krajowej 18 zdemontowano niemal 400 m odwodnienia trasy. Na niedawno oddanym do użytku rondzie na skrzyżowaniu dróg krajowych 22 i 24 zniknęły zaś lampy oświetleniowe (pozostawiono zaś odsłonięte kable elektryczne). Zdewastowano także węzeł S8 w pobliżu Warszawy. Łupem przestępców padają także bariery energochłonne, poręcze balustrad, siatki przeciwśnieżne, transformatory, układy zasilania aktywnego oznakowania oraz tradycyjne znaki drogowe.

Jak drogowcy bronią się przed kradzieżą

Drogowcy próbują się bronić. Stąd specjalne oznakowanie mikrocząsteczkami nanoszonymi na elementy infrastruktury. W 2011 r. zabezpieczono tak ok. 20 tys. elementów. Kolejne akcje znakowania są już w planach. Na tym nie koniec.

GDDKiA apeluje do kierowców, by zgłaszali każdą dostrzeżoną kradzież. Zgłoszenia można kierować nie tylko na policję, ale także do informacji drogowej pod numerem 19111.

Poniżej można zobaczyć galerię zdjęć, które wykonaliśmy na zdewastowanym węźle Wołomin na trasie S8.