• Polska firma Handerek Technologies opracowała innowacyjny sposób na produkcję paliwa
  • Zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych coraz większym problemem Unii Europejskiej
  • Stworzona przez polską firmę technologia polega na przetwarzaniu odpadów, które nie nadają się do recyklingu, jak np. zabrudzone folie
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Polska firma opracowała nową technologię produkcji paliwa

Miliony ton plastiku są wytwarzane każdego dnia na świecie. Jak podaje newseria.pl, jedynie w Unii Europejskiej co roku przybywa 19 mln ton nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Nawet 75 proc. z nich składowanych jest na wysypiskach lub kończy bezpośrednio w środowisku naturalnym. Polska firma opracowała technologię umożliwiającą recykling zmieszanych polimerów. Produktem końcowym recyklingu jest ciekły węglowodór. Może on być stosowany jako surowiec do produkcji czystego plastiku lub służyć jako standardowe komponenty paliwowe.

– powiedział Adam Hańderek, prezes Handerek Technologies, co przekazała newseria.pl.

Zobacz też: Paliwo i węgiel drastycznie zdrożeją od 2023 r. UE pracuje nad nową dyrektywą energetyczną

Odpady to coraz większy problem

Zgodnie z szacunkami PlasticsEurope, tylko w 2020 r. wyprodukowano 367 mln ton plastiku. Biodegradacji ulega zaś jedynie ok. 1 proc. Zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych jest więc coraz większym problemem. Spalanie jest jedną z najdroższych metod wytwarzania energii i eliminacji odpadów. W porównaniu z recyklingiem generuje też niemal trzykrotnie większą emisję gazów cieplarnianych, a wychwytuje tylko 20 proc. energii zawartej w plastiku. Najczęściej stosowany cracking tworzyw sztucznych nie jest jednak idealną metodą.

Zobacz też: Uważaj, gdzie zostawiasz auto, czyli pułapki na kierowców

Nawet zabrudzone folie przydatne do produkcji paliwa

– wyjaśnił Hańderek.

Zobacz też: Policja na dużych zakupach. Kilkaset motocykli dla drogówki

Jak podaje polska firma, nowa technologia polega na przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu, jak zabrudzone folie, opakowania wielomateriałowe, wszelkiego rodzaju opakowania konsumenckie, a także odpady przemysłowe.

Dzięki technologii opracowanej przez Polaków możliwe ma być wytworzenie z 1 kg odpadów tworzyw sztucznych litra płynnego paliwa. Jak podaje Handerek Technologies, końcowy produkt jest komponentem paliwa o jakości zgodnej z normami UE, czyli oleju napędowego EN590, benzyny EN228 czy paliwa lotniczego. Wydajność tej formy recyklingu szacuje się na 83–90 proc.

ON