Jak podaje Jalopnik, ogromna liczba właścicieli aut marki Honda i Acura jest zdezorientowanych. Kiedy 1 stycznia 2022 r. wsiedli do swoich samochodów, to zobaczyli, że zegary w systemach nawigacyjnych zamarzły na określonej godzinie w 2002 r., czyli dwie dekady temu. Nie pomaga ponowne uruchomienie, bo zegar cofa się do nieprawidłowego czasu za każdym razem, gdy przekręcany jest kluczyk.

Problem dotyczy ogromnej liczby pojazdów wyposażonych w system nawigacji, w których czas aktualizowany jest automatycznie. Doniesienia o usterce pochodzą z USA, Kanady, a nawet z Wielkiej Brytanii. Właściciele teoretycznie mają możliwość wyłączenia funkcji automatycznej aktualizacji i ręcznego ustawienia daty oraz godziny, ale okazuje się, że ta funkcja jest niedostępna.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Co na to Honda?

Jalopnik zapytał Hondę o zaistniałą sytuację i otrzymał taką odpowiedź: "Firma Honda zdaje sobie sprawę z potencjalnego problemu związanego z wyświetlaniem czasu w niektórych starszych modelach wyposażonych w systemy nawigacji. Obecnie badamy ten problem, aby znaleźć możliwe rozwiązanie. Na ten moment nie mamy żadnych dodatkowych szczegółów." - skomentował producent. Jeszcze ciekawsza jest odpowiedź, którą otrzymał od Hondy amerykański klub posiadaczy SUV-ów CR-V. "Problem z zegarem NAVI trafił do naszego zespołu inżynierów i zostaliśmy poinformowani, że będzie występował od stycznia 2022 r. do sierpnia 2022 r., a następnie zostanie automatycznie naprawiony. Zapewniamy, że będziemy to monitorować i poinformujemy jeśli poprawka będzie dostępna wcześniej. "

Użytkownik forum Drive Accord wytłumaczył, o co chodzi

W międzyczasie na forach użytkowników marki Honda dyskusja na ten temat trwa w najlepsze. Zdaniem jednego użytkowników problem polega na tym, że zegar cofa się o 1024 tygodnie. Ma to związek z systemem GPS, który liczy czas od konkretnego punktu na osi czasu. Następnie czas naliczany jest przez 1023 okresy, a w 1024 cofa się do punktu wyjścia. Najwyraźniej oprogramowanie Hondy nie uwzględnia tego cofnięcia.

Ładowanie formularza...