Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji transportu Drogowego (WITD) w Łodzi prowadzili kontrole w nocy z 26 na 27 października w pobliżu skrzyżowania dróg A1 i S8. Wykrytych nieprawidłowości było znacznie więcej, jednak wyniki tej najmocniej utkwiły w pamięci funkcjonariuszy.

Już z daleka zespół pojazdów transportujący palownicę zwracał na siebie uwagę swoimi ponadprzeciętnymi rozmiarami. Inspektorzy byli niemal pewni, że był to pojazd nienormatywny, którego przejazd wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Trasa jest wtedy uzgadniania z zarządcą, żeby przeciwdziałać degradacji dróg, często potrzebny jest też pojazd pilotujący.

Kontrola ITD Foto: WITD Łódź
Kontrola ITD

Inspektorzy skierowali kierowcę na wagi, żeby upewnić się, czy normy faktycznie zostały przekroczone. Wskazania były wręcz szokujące — pojazdy z ładunkiem ważyły prawie 80 ton, a dopuszczalne naciski zostały przekroczone na pięciu z 10 osi. Nos nie zawiódł więc kontrolerów.

Następnie okazało się, że przewoźnik nie miał wspomnianego wcześniej dokumentu, więc inspektorzy zabronili kierowcy dalszej jazdy do czasu jego uzyskania. Na firmę transportową zostanie nałożona kara pieniężna, wszczęto już odpowiednie postępowanie.