Funkcjonariusze ITD mają przed sobą trudny czas – trwają zimowe wyjazdy dzieci na tzw. białe szkoły, a już za nieco ponad miesiąc w pierwszych województwach rozpoczną się ferie zimowe. Służby dbają w tym czasie o bezpieczeństwo maluchów, sprawdzając pojazdy, którymi mają być wiezione pociechy. Kontrola przeprowadzona w Legnicy być może zapobiegła tragedii – przez rażące usterki autokar nie nadawał się do jazdy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Inspektorzy ITD nie dopuścili autokaru do ruchu

Opisywane zdarzenie miało miejsce w poniedziałek 11 grudnia na parkingu przed jednym z legnickich przedszkoli. Dzieci z tej placówki miały wyjechać rano na zimową wycieczkę do Złotoryi. Organizatorzy zamówili kontrolę autokaru i... dobrze, że to zrobili, bo funkcjonariusze dolnośląskiego oddziału ITD – delikatnie mówiąc – nie byli zachwyceni stanem pojazdu.

– wyjaśnia przedstawiciel ITD.

Kontrola ITD sprawiła, że wycieczka była bezpieczna

Czy przedszkolakom przeszła koło nosa wizyta w imponującej Kopalni Złota "Aurelia"? Nic podobnego! Przewoźnik został zobligowany do podstawienia sprawnego pojazdu i wywiązał się z tego zadania Inspektorzy ITD nie mieli uwag do stanu zastępczego autokaru, więc dzieci mogły bezpiecznie udać się na zaplanowaną wycieczkę.

ITD może skontrolować każdy autokar przed wycieczką Foto: GITD
ITD może skontrolować każdy autokar przed wycieczką

Kierowca niesprawnego pojazdu został ukarany mandatem karnym. Inspektorzy dolnośląskiego oddziału ITD przypominają rodzicom i opiekunom, że kontrolę autobusu i kierowcy przed wycieczką może zamówić każdy. Aby to zrobić, należy kilka dni wcześniej skontaktować się z właściwym miejscowo oddziałem ITD.