W poniedziałek (24 kwietnia) na MOP Kochlice Wschód pojawił się pojazd wojskowy z naczepą, na której znajdował się czołg Leopard. Nie był to jednak przypadkowy transport, ale element ćwiczeń pod kryptonimem Zestaw 23, w których oprócz pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad brali udział także strażacy i żołnierze.

Ważenie pojazdu wojskowego przy użyciu wag przenośnych Foto: ITD
Ważenie pojazdu wojskowego przy użyciu wag przenośnych

Ćwiczenia prowadzone przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego miały na celu przedstawienie zasad prawidłowego zamocowania ładunku w tym przy użyciu klinów, łańcuchów, pasów itp. Kolejnym celem było pokazanie, jak duże znaczenie ma prawidłowe rozmieszczenie ładunku na pojeździe w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym i jak wpływa to na degradację nawierzchnię.

Aby to unaocznić, inspektorzy zważyli pojazd i omówili wyniki pomiaru. Następnie przemieszczono czołg na naczepie i ponownie zważono cały zestaw. Dzięki temu służby odpowiedzialne za załadunek mogły przekonać się, jak istotny wpływ na nacisk osi na jezdnię ma właściwe rozmieszczenie ładunku.