Gdyby nie żółte kamery CANARD, zapewne nikt już nie pamiętałby o sprawie z Jabłonny. Urządzenia GITD wyłapują jednak każdy przejazd na czerwonym świetle i zapisują nagranie. Pod koniec marca br. taki manewr wykonało tam aż trzech kierowców, jeden po drugim. Próba płynnego włączenia się przez nich do ruchu na pasie do jazdy na wprost wymusiła gwałtowne hamowanie na kilku poprawnie jadących uczestnikach ruchu i niemal skończyła się karambolem.

Kamery GITD uwieczniły niebezpieczną weselną fantazję

Dziwnie zachowująca się kawalkada najprawdopodobniej tworzyła konwój weselny, na co wskazują balony przyczepione do lusterek i klamek samochodów jadących z włączonymi światłami awaryjnymi. Już początek nagrania opublikowanego przez GTID jest niestandardowy – przedstawia mężczyznę wystającego przez otwarty szyberdach w Volkswagenie Golfie.

Przez skrzyżowanie na ul. Modlińskiej w Jabłonnie przejeżdżają za nim wspomniane wyżej przyozdobione auta. Większość pasami do jazdy na wprost, ale nie wszyscy. Chaos wprowadzili trzej kierowcy, którzy zjechali na pas do skrętu w lewo i nie mogli kontynuować jazdy. Gdy chcieli włączyć się do ruchu, jeden z weselników postanowił ich wpuścić i zaskoczył tą decyzją kierowców jadących za nim. Uprzejmość prawie doprowadziła do karambolu kilku pojazdów, bo wymagała hamowania.

"Okamerowane" skrzyżowanie w Jabłonnie Foto: Robert Rybicki / Auto Świat
"Okamerowane" skrzyżowanie w Jabłonnie

Kierowcy dostali mandaty z CANARD

Do zderzenia może i nie doszło, ale kamery GITD wychwyciły wykroczenia polegające na przejeździe na czerwonym świetle. Nagranie trafiło do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie została podjęta decyzja o wystawieniu mandatów. "Drogowi piraci będą musieli zapłacić [po] 500 zł mandatu, dostaną też [po] 15 p. karnych" – poinformowali w opisie nagrania funkcjonariusze GITD.