Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Przy okazji każdej kontroli policjanci zwracają szczególną uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa. W czasie akcji, kiedy to samochodami podróżują całe rodziny, będą sprawdzać czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy w pojazdy nie są przeładowane.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, osobom, które przewozimy, a także innym uczestnikom ruchu drogowego, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad. Przed podróżą dokładnie sprawdźmy stan techniczny pojazdu i dokumenty. Warto obserwować prognozę pogody, która może w tych dniach okazać się zmienna.

Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Niedopuszczalne jest wsiadanie za kółko na podwójnym gazie. Funkcjonariusze apelują nie tylko do kierowców, ale również do świadków takich sytuacji – osobie, która spożywała alkohol, pod żadnym pozorem, nie pozwólmy prowadzić samochodu.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Funkcjonariusze próbują dotrzeć do sumień kierowców i przekonują, że na drodze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego – innych kierujących, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.

Policja radzi:

  • Przed wyruszeniem w drogę przygotuj pojazd do jazdy w warunkach jesienno-zimowych.
  • Rozplanuj czasowo podróż, zwłaszcza jeśli musisz dotrzeć w kilka miejsc.
  • Nie dąży za wszelką cenę do odwiedzenia jednego dnia wszystkich cmentarzy, jeśli możesz rozłóż to na kilka dni.
  • Przed wyruszeniem upewnij się, że wszystkie osoby w pojeździe mają zapięte pasy.
  • Nie spiesz się i podczas podróży zachowaj rozsądek, a w szczególności dostosuj prędkość do warunków ruchu.
  • Podczas powrotu poświęć kilka minut na odpoczynek, przy czym warto zatrzymać się w miejscu bezpiecznym.
  • Nie spożywaj alkoholu nawet poprzedniego dnia, gdyż wielu zatrzymanych przez policję kierowców to tzw. "wczorajsi kierowcy".
  • Zachowaj ostrożność w stosunku do pieszych, którzy w okresie jesiennym są słabo widoczni.
  • Stosowanie tych zaleceń z całą pewnością pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.