18 sierpnia 2022 r. o godzinie 14.00 do rawskiej policji wpłynęła informacja z systemu eCall wysłanego przez pojazd marki BMW. Był to jeden z samochodów biorących udział w zdarzeniu drogowym. Wiadomość przekazana policji zawierała numer VIN, rodzaj paliwa, lokalizację w chwili zdarzenia i adnotację, że eCall zadziałał automatycznie. BMW przekazało też dźwięk z wnętrza BMW, ale w tle słychać jedynie odgłos włączonych świateł awaryjnych. Policjanci udali się do wskazanego miejsca zdarzenia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

70-letni kierujący Toyotą zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, ale już 19-latka jadąca BMW nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją samochodu. Niestety doszło do kolizji z udziałem dwóch pojazdów. Nikomu nic się nie stało, a wszyscy uczestnicy byli trzeźwi. Funkcjonariusze za winną kolizji uznali prowadzącą BMW 19-latkę. Młoda kobieta otrzymała 1100 złotych mandatu i 6 punktów karnych.

Co to jest system eCall?

eCall to system używany w pojazdach do wzywania pomocy. W razie zdarzenia automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112, ale można go również uruchomić ręcznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku (zwykle w podsufitce). eCall nawiązuje połączenie z numerem alarmowym i przekazuje automatycznie dane samochodu oraz lokalizację, a kierowca lub pasażerowie mogą przekazać dyspozytorowi wszelkie dodatkowe informacje za pomocą głosu.