“Podstawową funkcją obszarów wiejskich jest produkcja żywności i zapewnienie suwerenności żywnościowej, dlatego każde regulacje, które utrudniają rolnikom ich misję, doprowadzając do obniżenia opłacalności produkcji, należy poddać krytycznej ocenie.” - piszą w interpelacji do ministra rolnictwa posłowie Jarosław Sachajko, Paweł Szramka i Radosław Lubczyk.

Chodzi tu o przepisy z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Według nich na drogę publiczną mogą wyjeżdżać wyłącznie pojazdy, których szerokości nie przekracza 3 metrów.

Według posłów ruchu KUKIZ15 stanowi to spore utrudnienie dla rolników posiadających stare kombajny, w których zgodnie z przepisami przy każdym przejeździe z pola na pole, konieczne jest odczepienie ręczne tzw. zespołu żniwnego. W takich maszynach jest to na tyle czasochłonne, że często zajmuje znacznie więcej czasu niż sam przejazd z pola na pole. Z kolei ci, którzy tego nie zrobią, ryzykują mandatem.

Jak zauważają posłowie, rolnicy w krótkim okresie żniw muszą zbierać plony od godzin porannych do późnych godzin nocnych i nie mogą pozwolić sobie w okresie tak intensywnej pracy na marnowanie czasy na demontowanie i ponowne zakładanie zespołu żniwnego.

W związku z tym wspominana grupa posłów zaproponowała ministrowi rolnictwa wprowadzenie wyjątku i wpuszczenie w okresie żniw na drogi gminne i powiatowe pojazdów rolniczych o szerokości większej niż 3 metry.