Łazik zbudowany przez Nissana to platforma promocyjna nowego napędu na wszystkie koła. Technologia Nissan e-4ORCE, bo o niej mowa, steruje niezależnie wszystkimi czterema kołami, zapewniając kierowcy lepsze właściwości trakcyjne. Technologia zadebiutuje w Nissanie Ariya e-4ORCE, którego sprzedaż rozpocznie się w Japonii latem 2022 r.

Nissan: space marketing, a może nowa Godzilla?

Nas bardzo zaciekawił pomysł na prezentowanie nowej technologii w kosmicznej scenerii. Postanowiliśmy sprawdzić, jak miewa się reklama w kosmosie. Według szacunków Morgan Stanley z 2020 r. space marketing będzie jedną z bardzo szybko rozwijających się gałęzi reklamowych. Czyżby Nissan chciał iść w ślady Tesli i reklamować się kosmosie? Łazik wyposażony w napęd Nissana faktycznie wygląda "nie z tej ziemi", ale sugerujemy popracować odrobinę nad atrakcyjnością nadwozia. Blaszane pudło, na którym widnieje logo marki Nissan, mogłoby być, chociaż ciekawie oklejone. Kolejny interesujący aspekt związany z Nissanem i inteligentnym napędem na wszystkie koła to skojarzenia z modelem GT-R. Czyżby e-4ORCE to preludium do powstania kolejnej Godzilli? Na tym etapie Japończycy zapowiadają, że to rozwiązanie trafi do modelu Ariya.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nissan Ariya z technologią e-4ORCE

Ariya zostanie wyposażona w silniki elektryczne z przodu i z tyłu. Moment obrotowy każdego z nich można indywidualnie kontrolować, aby zapewnić lepszą przyczepność. Podczas zwalniania ilość rekuperowanej energii będzie indywidualnie dostosowywana dla każdego z silników. Nissan opracował technologię sterującą siłą napędową, której zadaniem jest zminimalizowanie poślizgu kół w zależności od warunków nawierzchni. Wszystko po to, żeby poprawić osiągi w piaszczystym terenie i innych trudnych warunkach. Producent zapewnia, że moment obrotowy silników oraz skuteczność rekuperacji poszczególnych kół zapewniają płynną jazdę. Zdaniem Nissana ta technologia umożliwi kierowcom na wszystkich poziomach zaawansowania pewne poruszanie się w zróżnicowanych warunkach drogowych, w tym w deszczu oraz na śniegu.