• Posłowie obawiają się, że pozostawanie w domu, noszenie maseczek i rękawiczek może wpływać na wzrost przestępczości samochodowej.
  • Jeszcze przed epidemią zanotowano w Warszawie wzrost kradzieży z 2192 aut w 2018 roku do 2433 samochodów w 2019 roku.
  • Giną nie tylko auta, ale i wybrane części samochodowe (m.in. akumulatory czy katalizatory). Na celowniku przestępców znalazły się nawet myjnie samochodowe.

Poselską interpelację (nr 4890) na temat przestępczości samochodowej skierowano do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Grupa 9 posłów Lewicy powołując się na doniesienia medialne oraz policyjne statystyki poruszyła temat kradzieży samochodów. Autorzy interpelacji zwrócili się z prośbą o udostępnienie najnowszych statystyk kradzieży aut i informacji na temat oddelegowania policjantów do innych zadań związanych z ograniczeniem zakażeń.

Czy oddelegowanie policjantów do innych zadań związanych z ograniczeniem zakażeń SARS-CoV-2 mogło wpłynąć na poziom kradzieży samochodów w Polsce? O ile zwiększyły się statystyki policyjne pod względem kradzieży samochodów w czasie trwania epidemii? Oto pytania jakie skierowano do MSWiA.

Posłowie obawiają się, że pozostawanie w domu, noszenie maseczek i rękawiczek może wpływać na wzrost przestępczości samochodowej. W interpelacji wskazano m.in. na niepokojące dane policyjne. Jeszcze przed epidemią zanotowano w Warszawie wzrost kradzieży z 2192 aut w 2018 roku do 2433 samochodów w 2019 roku.

O wzmożonej działalności złodziei ostrzega m.in. ekspert z jednej firm monitorujących pojazdy. Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems wyjaśnia – „Złodziei samochodów najwyraźniej ucieszyła akcja #zostanwdomu związana z epidemią koronawirusa. Z naszych informacji operacyjnych wynika, że w ciągu tylko jednego dnia na terenie Warszawy doszło do kradzieży aż siedmiu aut”.

Giną nie tylko auta, ale i wybrane części samochodowe (m.in. akumulatory czy katalizatory). W Zielonej Górze zatrzymano na początku kwietnia aż ośmiu podejrzanych o kradzieże katalizatorów. Tylko w ciągu jednej wizyty w komisie samochodowym skradziono katalizatory aż z 28 pojazdów. Podejrzanego o kradzieże katalizatorów ujęto także w Słubicach.

Na celowniku przestępców znalazły się nawet myjnie samochodowe. Policjanci z Brzeska zatrzymali grupę osób podejrzaną o włamania do rozmieniarek pieniędzy (na koncie może mieć nawet kilkadziesiąt włamań w całym kraju).