Logo

Lexus LS zniknął z oferty w Wielkiej Brytanii. Przez rok zarejestrowano tylko trzy sztuki

"Autocar" poinformował, że w 2024 r. w Wielkiej Brytanii zarejestrowano tylko trzy nowe Lexusy LS, a od początku trwającej dekady — zaledwie 39 sztuk. Klasyczna limuzyna nie jest zbyt popularna, do tego jest "podgryzana" przez luksusowego vana LM. Nie jest to jedyny powód, dlaczego podjęto taką decyzję: przedstawiciele marki wskazali też na kwestie legislacyjne.

Poznaj kontekst z AI

Dlaczego Lexus LS został wycofany z oferty w Wielkiej Brytanii?
Jakie modele Lexusa są nadal dostępne w Wielkiej Brytanii po wycofaniu LS-a?
Dlaczego polski rynek jest kluczowy dla Lexusa LS?
Jaki jest przyspieszenie i zużycie paliwa Lexusa LS?

Po wycofaniu LS-a (dostępne są jeszcze tylko egzemplarze ze stocku) jedynym nowym sedanem Lexusa na Wyspach zostanie model ES, odpowiednik Toyoty Camry. Pozostałe modele, poza wspomnianym LM, to crossovery i SUV-y. Takie czasy.

Lexus LS nie znika definitywnie

W innych europejskich krajach LS jest nadal oferowany. Co najciekawsze, w 2024 r. nasz rynek był kluczowy dla flagowego Lexusa. Importer informował, że co drugie zamówienie w Europie pochodziło z Polski.

Do napędu limuzyny służy układ hybrydowy (oznaczenie 500h) z 3,5-litrowym silnikiem benzynowym V6 i napędem na wszystkie koła. Moc wynosi 359 KM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 5,5 s, średnie zużycie paliwa wynosi 7,9-8,3 l/100 km (dane producenta).

Nowy Lexus LS kosztuje od 595 tys. zł, najwyższa wersja Omotenashi to wydatek 765 tys. zł.

LS rozpoczął historię Lexusa 35 lat temu

Model LS skończył już 35 lat (dowiedz się więcej). Zadebiutował w 1989 r. i był pierwszym modelem nowej marki premium. Nazwa LS pochodzi od "Luxury Sedan" (luksusowy sedan). Na opracowanie auta przeznaczono rekordowy wówczas miliard dolarów.

Lexus LS I
Lexus LS ILexus

Początkowo samochód był dostępny w Ameryce Północnej, potem zaczął trafiać na pozostałe rynki. Do Polski pierwszy Lexus LS 400 dotarł w 1993 r., był zakupiony w Berlinie, ponieważ oficjalna sieć dilerska ruszyła u nas dopiero w 1997 r. Rok później sprzedano pierwszego „polskiego” LS-a (druga generacja modelu).

W sumie z polskich salonów wyjechało ponad 900 flagowych limuzyn Lexusa.

Przeczytaj skrót artykułu
Zapytaj Onet Czat z AI
Poznaj funkcje AI
AI assistant icon for Onet Chat

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Skrót artykułu