Wystarczy chwila nieuwagi (choćby z przemęczenia czy odwrócenia wzroku w stronę dzieci na tylnej kanapie) w trakcie długiej podróży samochodem, by przeoczyć znak ograniczenia prędkości czy tablicę wskazującą obszar zabudowy. A wówczas nietrudno o pamiątkę w postaci mandatu czy zdjęcia z fotoradaru. A o takie dość łatwo w sytuacji, gdy jedziemy nowymi trasami czy nieznanymi wcześniej drogami.

Nie jest tajemnicą, że w Polsce przybywa sprzętu do automatycznego pomiaru prędkości. Obecnie korzysta się już z 587 urządzeń (jeszcze w połowie 2021 r. funkcjonowało ponad 440 zestawów). Na tym jednak nie koniec.

Liczba fotoradarów w Polsce w wakacje 2022 r
Liczba fotoradarów w Polsce w wakacje 2022 r

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W planach jest rozbudowa sieci odcinkowych pomiarów prędkości (39 nowych zestawów, które trafią do wybranych lokalizacji przy drogach krajowych i autostradach) oraz bardzo poważna modernizacja istniejącej sieci. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zyska łącznie aż 358 nowych urządzeń, z których większość zastąpi dotychczas użytkowane. Nie zabraknie także nowości, czyli sprzętu do monitorowania przejazdów kolejowych i rejestrowania wjazdu przy czerwonym świetle.

Fotoradary w województwach Polski w wakacje 2022 r
Fotoradary w województwach Polski w wakacje 2022 r

Urządzenia trafią w różne miejsca naszego kraju. Znamienne, że nie wszystkie województwa w Polsce są równie wyposażone w sprzęt pomiarowy. Andrzej Mejer z Yanosika z wyjaśnia – "Aktualnie największą liczbę fotoradarów można spotkać na drogach w województwie mazowieckim (105). O połowę mniej mierników czeka na kierowców w województwie wielkopolskim (54). Najmniej fotoradarów znajduje się w województwie opolskim (12) oraz świętokrzyskim (16). Jeśli zaś chodzi o powiaty, to w powiecie wejherowskim bezpieczeństwa pilnuje 11 urządzeń, w krakowskim 9, w kartuskim i człuchowskim 8. Najwięcej mierników znajduje się jednak w okolicach Warszawy, bo aż 39".

OPP w Polsce w wakacje 2022 r
OPP w Polsce w wakacje 2022 r