Według ustaleń Interii w 2022 r. w Polsce wystawionych zostało 4 mln 329 tys. 160 mandatów (w tym 4 mln 161 tys. 887 policjanci). Rok wcześniej do pięciu milionów zabrakło nieco ponad 12 tys. To spadek o ponad 650 tys. Zmalała także liczba wystawianych mandatów przez policjantów pracujących w drogówce, o nieco ponad 350 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nowy taryfikator. Mniej mandatów i większe kary

Spadek liczby wystawianych mandatów nie oznaczał mniejszych wpływów do budżetu, było dokładnie odwrotnie. To zasługa nowego taryfikatora mandatowego, który zaczął obowiązywać w styczniu 2022 r. Nowe przepisy wprowadziły zdecydowanie surowsze kary m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Ponadto od 17 września 2022 r. obowiązują nowe przepisy o recydywistach drogowych. W związku z nowelizacją przepisów drogowych kierowca, który w ciągu dwóch lat powtórzy wykroczenie, zostaje ukarany podwójną stawką. Przykładowo: recydywista zapłaci za przekroczenie prędkości o daną wartość 2000, a nie 1000 zł.

Wpływy z mandatów zdecydowanie wyższe

Średnia kwota nałożonych przez policję mandatów wyniosła nieco ponad 326 zł, a wpływy do budżetu z tego tytułu to ponad 1,3 mld zł. W 2021 r. średnia kwota była o ponad połowę mniejsza i wyniosła 143 zł, a budżet państwa został zasilony blisko 692 mln zł. To orientacyjne liczby, ponieważ to, że mandat został wystawiony, nie oznacza, że ukarany go uregulował.

To oznacza, że z samych mandatów wystawionych przez policjantów dochody powinny być wyższe o ponad 667 mln zł. Wpływy do budżetu wzrosły także w przypadku mandatów wystawianych przez służby inne niż policja, a posiadające takie kompetencje.

(DK)