• Przewożąc ładunek lub bagaż kierowcy muszą stosować się do przepisów Kodeksu Drogowego
  • Ładunek/bagaż m.in. nie może ograniczać kierowcy widoczności, zasłaniać świateł i tablic rejestracyjnych oraz powodować przekroczenia ładowności lub dopuszczalnej masy całkowitej (DMC)
  • Policja może ukarać kierowców mandatem w wysokości do 5 tys. zł lub skierować sprawę do sądu — tu grozi grzywna nawet 30 tys. zł
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zapewne mało kto zastanawia się nad takimi rzeczami jak odpowiednie umieszczenie bagażu i podręcznych rzeczy w samochodzie. Walizki oraz większość zabieranego sprzętu przeważnie trafiają do bagażnika, ale część akcesoriów i mniejszych toreb chowamy do kabiny. Mniejszy problem, gdy umieścimy je na podłodze, np. pomiędzy tylną kanapą a oparciem przedniego fotela, najgorzej, gdy wiele drobiazgów umieścimy luzem na siedzeniu. Co więcej, w pewnych przypadkach przewożony przez nas ładunek może okazać się wykroczeniem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Pakujesz bagaż? Upewnij się, że nie popełniasz wykroczenia

W przypadku przewozu wszelkiego rodzaju ładunku należy stosować się do art. 61 Kodeksu Drogowego. Zgodnie z nim "ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) lub dopuszczalnej ładowności pojazdu". Sam ładunek należy umieścić tak, aby m.in. "nie naruszał stateczności pojazdu", "nie utrudniał kierowania pojazdem" oraz "nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony".

Chociaż w większości przypadków ze stosowania się do powyższych zapisów rozliczani są kierowcy ciężarówek i pojazdów dostawczych, to warto pamiętać, że policja może i w uzasadnionych przypadkach kontroluje również przestrzeganie tych przepisów przez kierowców samochodów osobowych. A kary związane z wykroczeniami polegającymi na ignorowaniu zasad obowiązujących przy przewozie ładunku potrafią być dotkliwe.

Niewłaściwe przewożenie bagażu — kary sięgają nawet 30 tys. zł

Zgodnie z taryfikatorem umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz ośmioma punktami karnymi. Tyle samo punktów, ale "tylko" 100 zł mandatu dostaniemy, gdy przewożony ładunek zasłania tablice rejestracyjne lub inne tablice bądź znaki, w które pojazd jest wyposażony.

W przypadku aut osobowych z taką sytuacją możemy mieć do czynienia np. podczas przewożenia rowerów na bagażniku montowanym na haku. O ile bagażniki przeważnie wyposażone są w światła, o tyle o dodatkową tablicę rejestracyjną trzeba postarać się już samemu. W przeciwnym razie, gdy wyjedziemy na ulicę samochodem z zasłoniętą tylną rejestracją, policjant uzna to za wykroczenie.

Z przewożeniem bagażu wiążą się jeszcze dwie istotne kwestie. Pierwsza to dbałość o to, żeby bagaż lub ładunek nie ograniczał kierowcy widoczności, druga, aby jego masa nie spowodowała przekroczenia ładowności lub DMC pojazdu. W każdej z tych sytuacji policjant, opierając się na kodeksie wykroczeń, może w uzasadnionym przypadku ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł lub skierować sprawę do sądu, co może skończyć się grzywną w wysokości nawet 30 tys. zł.