Szybko przebrnijmy przez najważniejsze liczby. Zaokrąglijmy je, żeby dało się je zapamiętać.
- W lutym 2025 r. zarejestrowano w Polsce prawie 50 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 t.
- To o 1,4 tys. mniej niż rok temu, ale o prawie 600 więcej niż w styczniu 2025.
- Dane za styczeń i luty 2025 są niemal takie same jak rok temu. IBRM Samar prognozuje, że rok 2025 zamknie się liczba 560 tys. rejestracji nowych samochodów.
- Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2025 r., największy procentowy wzrost liczby rejestracji zanotował Volkswagen, który przekonał do siebie aż o ponad 45 proc. więcej klientów niż w dwa pierwsze miesiące 2024 r.
Tyle o całym rynku. Przejdźmy do najczęściej wybieranych marek i modeli.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNajczęściej kupowane samochody w Polsce 2025
Nie jest niespodzianką, że Toyota zdominowała kolejny miesiąc pod względem liczby rejestracji. 7893 sprzedane auta zagwarantowały gigantyczną przewagę nad drugą Skodą (4143 sztuki) i trzecim Volkswagenem (3088 sztuki). Im niżej, tym ciekawiej. Kto by się spodziewał, że marka premium otrze się o podium? A właśnie tak było w lutym. Audi wyprzedziło Kię i Hyundaia.
Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych marek lutym 2025 r. wyglądała tak:
- Toyota
- Skoda
- Volkswagen
- Audi
- Kia
- Hyundai
- BMW
- Mercedes
- Volvo
- Lexus
Połowa powyższej tabeli zajęta jest przez marki premium. Również połowa, ale innej tabeli, okupowana jest przez modele Toyoty. Chodzi o najczęściej kupowane modele w Polsce w lutym 2025 r. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:
- Toyota Corolla
- Toyota C-HR
- Skoda Octavia
- Toyota Yaris Cross
- Volvo XC60
- Kia Sportage
- Toyota Yaris
- Lexus NX
- Hyundai Tucson
- Toyota RAV4
Pięć Toyot, dwa uwielbiane przez Polaków koreańskie SUV-y, niezmiennie lubiana Skoda Octavia i dwa SUV-y premium: wieloletni lider, czyli Volvo XC60 i od dłuższego czasu podważający jego status Lexus NX. W lutym NX przegrał rywalizację z XC60 o 86 rejestracji, ale w ujęciu całorocznym (uwzględniającym dopiero dwa miesiące, ale jednak) kolejność jest odwrotna - Lexus NX wyprzedza Volvo o ponad 200 rejestracji, a marka Lexus o około 750 rejestracji markę Volvo. Lexusowi w miesiącach styczeń-luty nieco zabrakło (240 sztuk) do trzeciego wśród marek premium BMW, drugiego Mercedesa (minimalna przewaga nad BMW - wynosi 10 sztuk) i zdecydowanego lidera, czyli Audi (ponad 5 tys. rejestracji vs niecałe 4 tys. Mercedesa).
Ford liderem dostawczaków, ale Toyota depcze mu po piętach
Warto jeszcze wspomnieć o autach dostawczych o DMC do 3,5 t. To kategoria aut, która znacząco przekłada się na ogólne wyniki sprzedażowe Forda - lidera tego zestawienia. Jak czytamy w analizie IBRM Samar, klienci kupili i zarejestrowali 1768 aut tej marki, prawie o 30 proc. więcej niż rok temu. Udział Forda w polskim rynku aut dostawczych wyniósł prawie 18 proc. Druga jest Toyota z wynikiem 1536 rejestracji, co jest wynikiem o 34 proc. lepszym niż przed rokiem. Udział marki w rynku wyniósł 15,5 proc.
Na trzecim miejscu jest Renault. W 2025 r. klienci zarejestrowali 1441 dostawczaków tej marki, co jest wynikiem 19 proc. słabszym niż rok wcześniej. Udział marki w polskim rynku wyniósł 14,6 proc. Czwarty jest Volkswagen (o 29 proc. więcej rejestracji niż rok temu), a piąty Fiat (spadek o 37 proc. r/r).
Jak sprzedają się chińskie auta w Polsce? I co z elektrykami?
Dwie ciekawostki na koniec:
- Marki chińskie mogą pochwalić się w lutym wzrostem rejetracji większym o ponad 540 proc. niż rok temu. Wartość procentowa jest imponująca, ale warto pamiętać, że rok temu na rynku polskim dostępnych było znacznie mniej chińskich marek i modeli. Porównawcze dane ilościowe są zatem niewielkie, co przekłada się na imponujące wzrosty procentowe. Przypomnijmy, że wzrosty w styczniu przekroczyły tysiąc procent. Nie zmienia to faktu, że udział chińskich aut w Polsce jest rekordowy i wynosi 4,8 proc.
- Najwyższy od czerwca 2024 r. był też udział aut elektrycznych. Wyniósł 3,7 proc. To jednak wciąż wartość symboliczna, biorąc pod uwagę rozbudowaną ofertę samochodów elektrycznych.