Specyficzne niebieskie, wysokie słupki stawiane są przy niemieckich drogach od 2018 r. i jest ich coraz więcej. W ich konstrukcji zauważyć można kilka małych lusterek, z których niektóre mogą być w kolorze czerwonym. Mimo podobieństwa do fotoradarów strach przed nimi jest bezpodstawny, są one wykorzystywane w innym celu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Niebieskie słupki przy drodze w Niemczech — co oznaczają?

Opisywane słupki nie służą ani do kontroli prędkości, ani do rejestracji samochodów osobowych. Ich zadaniem jest kontrola opłat za przejazd samochodów ciężarowych daną drogą. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w Niemczech na początku lipca 2018 r. ciężarówki o masie całkowitej przekraczającej 7,5 tony muszą uiszczać opłaty również na drogach federalnych.

Wykorzystane w konstrukcji lusterka oraz kamery służą do rejestracji przejeżdżającego pojazdu pod trzema kątami, co umożliwia szybką identyfikację samochodu i dzięki temu kontrolę tylko branych pod uwagę aut ciężarowych. Kolor niebieski został specjalnie wybrany tak, aby kierowcy nie mylili słupków z fotoradarami, które w większości są pomalowane w inne barwy. Jedynym miejscem, gdzie dalej może dochodzić do pomyłek, jest północ Niemiec. Tam radary nadal pozostają niebieskie.