Nie wszystkie auta posiadają taką czerwoną linkę, w niektórych może mieć inny kolor np. zielony. Część zaś samochodów, zamiast niej, wyposażona jest w specjalną małą dźwignię bądź też cięgno. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy akurat nasz pojazd posiada taką czerwoną linkę, żeby zawczasu być przygotowanym w razie podbramkowej sytuacji.

Czytaj także: Z której strony w aucie jest wlew paliwa? Łatwy sposób, żeby to sprawdzić

Masz w samochodzie czerwoną linkę? Sprawdź. Pomoże ci w razie awarii klapki wlewu paliwa

W tych samochodach, u których występuje, czerwona linka pełni funkcję awaryjnego, ręcznego otwierania klapki wlewu paliwa. Co to oznacza w praktyce? Podczas wizyty na stacji benzynowej może się bowiem zdarzyć, że klapka wlewu paliwa nie będzie chciała otworzyć się tradycyjnym sposobem. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi przede wszystkim zimą, ale nie tylko. Po pierwsze, podczas mrozów siłownik zamka może zamarznąć. Po drugie, może się uszkodzić w wyniku zabrudzenia bądź też zatarcia. I wtedy klapka się blokuje.

Czytaj także: Paliwo będzie po 10 zł za litr? Orlen już się przygotowuje

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

W takiej sytuacji nie zaleca się próbować siłowych rozwiązań, ponieważ w ten sposób można trwale uszkodzić cały mechanizm. Wystarczy zastosować jeden, banalnie prosty trik, czyli skorzystać z awaryjnego systemu otwierania wlewu paliwa. A pomoże w tym właśnie czerwona linka. Znajdziemy ją lekko ukrytą w bagażniku po tej samej stronie, co wlew paliwa. Najczęściej znajduje się pod materiałowym obiciem na jednej ze ścian. Dostęp do niej w większości przypadków chroni plastikowa zaślepka. Wystarczy tylko delikatnie pociągnąć za czerwoną linkę. Po chwili klapka wylewu otworzy się, a zatankowanie samochodu nie będzie już problemem.

Czytaj także: Sprzedawał paliwo po 80 groszy za litr. Kierowcy rzucili się na dystrybutory

(AG)