• Chodzi o żółte tablice rejestracyjne dedykowane zabytkowym motorowerom
  • Dotychczas właściciele zabytkowych motorowerów mogli ubiegać się o umieszczenie swoich pojazdów w rejestrze lub ewidencji zabytków, jednak ich pojazdy nie mogły liczyć na "zabytkowe" tablice rejestracyjne
  • Ci właściciele zabytkowych motorowerów, które już są wpisane do ewidencji zabytków, ale wyposażone są w tablice zwykłe albo zabytkowe-motocyklowe, mogą już zamówić nowy wzór tablic

Wbrew pozorom motorowerów wpisanych do rejestru albo do ewidencji zabytków w Polsce jest sporo. Jest tak dlatego, że w wielu wypadkach dopuszczenie starego motoroweru odziedziczonego po dziadku czy odnalezionego w stodole było możliwe tylko po udowodnieniu, że ma on wartość zabytkową lub kolekcjonerską. W przeszłości wiele takich pojazdów zostało wyrejestrowanych, ale faktycznie nie zezłomowanych. W wielu przypadkach dokumenty starych motorowerów zaginęły, a ponieważ nie figurowały one w elektronicznych bazach danych, nie sposób było ich zarejestrować w normalnym trybie. Są i takie zabytkowe motorowery, które nigdy nie miały "problemów z papierami". Żadne jednak motorowery nie mogły dotychczas liczyć na wyróżnienie w postaci żółtych tablic rejestracyjnych dedykowanych pojazdom zabytkowym.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Albo na białych blachach, albo na żółtych od motocykla. Jest już alternatywa

Właściciele zabytkowych jednośladów, którzy zadbali o wpisanie swoich motorowerów do rejestru albo ewidencji zabytków, musieli zadowolić się albo standardowymi tablicami rejestracyjnymi z białym tłem, albo tablicami motocyklowymi z tłem żółtym i grafiką pojazdu zabytkowego. W tym drugim przypadku tablica rejestracyjna ma jednak powiększony rozmiar, który nie do każdego pojazdu pasuje. Od 1 maja to się zmienia – można już zamawiać w wydziale komunikacji "prawidłowe" tablice rejestracyjne do motorowerów zabytkowych – w zmniejszonym rozmiarze, z żółtym tłem i z grafiką zabytkowego jednośladu.

Nowy wzór tablic wprowadziło Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Rozporządzenie wydano pod koniec sierpnia 2022 r., ogłoszono 2 września 2022 r. i weszło ono w życie 4 września 2022, jednak ta jego część, która dotyczy tablic zabytkowych do motorowerów, weszła w życie 1 maja 2023 r.