Zdjęcia nowego Peugeota 308 zostały wykonane na jednym z parkingów we Francji, gdzie udało się uchwycić częściowo odkryty egzemplarz w trakcie pakownia na lawetę. I choć zdradzają one tylko wygląd przodu i boku sylwetki, to i tak potwierdzają, że mamy do czynienia z poważnym graczem w tym segmencie. Co zatem już wiemy na temat nowej generacji 308?

Nowy Peugeot 308 – drapieżny styl

Design modelu będzie z pewnością jednym z jego największych atutów. Wyrazisty, dynamiczny i zgodny z najnowszą linią marki. Przód z charakterystycznymi ledowymi kłami świateł dziennych nawiązuje do rozwiązań znanych z innych modeli marki, począwszy od 208 przez 2008, 3008, 508 i 5008. Uwagę zwraca nowe logo, umieszczone centralnie na grillu, oraz oznaczenie „308” na pasie przednim – to ukłon w stronę historycznych aut koncernu. Symbol ten, który według Peugeota wyraża „jakość, ponadczasowość i afirmację marki”, widnieje również na błotnikach. Mocniejsze przetłoczenia na masce silnika i bokach nadwozia nadają z kolei sylwetce bardziej agresywny i zarazem elegancki charakter. W ofercie znajdą się pięciodrzwiowe hatchbacki oraz kombi.

Nowy Peugeot 308 – moc nawet ponad 300 KM

Auto zostało zaprojektowane na platformie EMP2. To zmodyfikowana konstrukcja znana z dotychczasowej generacji modelu, dlatego możemy przypuszczać, że nowy 308 dostanie podobne układy napędowe. Oznacza to, że wśród klasycznych, spalinowych mogą być dostępne wersje turbodoładowane z silnikami trzycylindrowymi o pojemności 1,2 l w wariantach 110 i 130 KM oraz czterocylindrowymi 1.6/180 i 225. Do tego dojdzie 130-konny diesel 1.5. Gamę uzupełnią odmiany hybrydowe plug-in: bazowa o mocy 225 KM z napędem na przód oraz topowa dysponująca mocą ponad 300 KM i napędem na obydwie osie. Ta ostania zostanie zarezerwowana dla wersji Peugeot Sport Engineered (PSE) i poza mocą wyróżniać się będzie także stylistycznymi detalami podkreślającymi wyjątkowy, zorientowany na emocje charakter tej wersji. Warto tu podkreślić, że wersja PSE pierwszy raz debiutowała we flagowym modelu 508, a z czasem „swoje” odmiany PSE mają dostać także inne modele francuskiej marki.

Niewykluczone, że w palecie pojawi się również w pełni elektryczna odmiana 308.

Nowy Peugeot 308 – nie tylko hatchback i kombi

Rosnąca popularność crossoverów i SUV-ów sprawia, że prawdopodobne staje się wprowadzenie do gamy nadwoziowej nowego 308 także wersji z powiększonym prześwitem i offroadowymi akcentami stylistycznymi. Takie wersje mają (np. Kia Xceed) w końcu lub również szykują (np. VW Golf Alltrack) konkurenci, a w przypadku Peugeota kompaktowy crossover stanowiłby doskonałe uzupełnienie oferty. Zresztą w Grupie PSA taki zabieg stosuje też marka DS – w najnowszej generacji modelu DS 4 mamy wersję Cross.

Więcej informacji na temat kolejnej odsłony 308 poznamy 18 marca, kiedy to planowana jest oficjalna, choć jeszcze wirtualna, premiera tego modelu. W salonach sprzedaży auto zobaczymy raczej pod koniec roku.