Tym razem upubliczniono nagrania z tunelu na zakopiance, czyli w ciągu drogi S7 Naprawa - Skomielna Biała. Przedstawiają one szokujące zachowania kierowców aut osobowych, jak i dostawczych. Obraz z kamer zapisywany jest przez system monitoringu i trafia do Centrum Zarządzania Tunelem. System uruchamia alarm, gdy w tunel zatrzym się pojazd lub pojawi się pieszy.

Śmiertelnie niebezpieczne zachowania

Zatrzymywanie — tak samo jak cofanie czy zawracanie — jest w tunelu zabronione. Zasady bezpieczeństwa w zamkniętym obiekcie są bardzo ważne, ponieważ w razie wypadku akcja ratunkowa jest utrudniona. Służbom trudniej jest udrożnić przejazd, dotrzeć do poszkodowanych, nie wspominając już o ugaszeniu ewentualnego pożaru.

Jeśli kogoś nie odstrasza zagrożenie, jakie może spowodować, to może zrobi to mandat. Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno wyraźnie mówi o zakazie zatrzymania pojazdu w tunelu (art. 49 ust. 1 pkt 1). Za jego złamanie grożą grzywna w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

GDDKiA informuje, że filmy i zdjęcia tego typu wykroczeń przekazuje policji. Nagrani kierowcy mogą więc spodziewać się mandatów.