- Policja wraz z uprawnionymi, warszawskimi urzędnikami będzie kontrolować samochody służące do przewozu osób
- Porozumienie przewiduje również kontrole osób i pojazdów, które służą do nauki jazdy
- W Warszawie usługi przewozowe świadczy obecnie 30 tys. pojazdów
- Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem
Przewozy na aplikację są dyskutowane przez pasażerów pod kątem bezpieczeństwa jazdy nimi. W kraju zdarzały się już ich kontrole o czym zresztą pisaliśmy. Czy teraz po podpisaniu porozumienia staną się one bezpieczniejsze w Warszawie?
Przewozy osób – współpraca Policji i urzędu stołecznego
Głównym założeniem porozumienia podpisanego pomiędzy prezydentem Warszawy a komendantem stołecznym policji jest współpraca obu instytucji związana z kontrolą przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób oraz prowadzących szkolenia praktyczne z nauki jazdy, jak i pojazdów przeznaczonych do tego celu. Jak ma to wyglądać w praktyce?
W ramach porozumienia policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy udziale pracowników Urzędu m.st. Warszawy odpowiedzialnych za wydawanie licencji będą kontrolowali tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z przewozem osób. Dotyczy to szczególnie osób posiadających licencję taksówkarza, a także tych posiadających licencję na krajowy transport drogowy.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPorozumienie to ma na celu realizację zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy, a także porządku publicznego w ruchu drogowym na terenie miasta stołecznego Warszawy.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o bezpieczeństwie w Warszawie
Jakiś czas temu podjąłem decyzję, aby przyjąć program „Warszawa chroni” po to, aby przygotować się na każde zagrożenie, czy to ewentualne ataki na nasze cyberbezpieczeństwo, czy to zabezpieczenie dodatkowych ujęć wody, czy też zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, czy wzmocnienie naszego systemu monitoringu, bo to jest niesłychanie istotne (…)
Dbamy o bezpieczeństwo miasta wieloaspektowo, dlatego bardzo się cieszę, że możemy podpisać tę umowę, która przełoży się na bezpieczeństwo na drogach m. st. Warszawy, mówimy tutaj o dodatkowych kontrolach kierowców, którzy biorą odpłatną odpowiedzialność za pasażerów. W ostatnich latach mieliśmy w tym zakresie sporo nieprawidłowości i dlatego tę współpracę zacieśniamy.
Przewozy osób – 30 tys. aut do kontroli
Według danych Urzędu m.st. Warszawy usługi przewozowe świadczy obecnie 30 tysięcy pojazdów. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z usług przewozowych samochodem osobowym czy taksówką istnieje potrzeba ciągłego nadzoru nad tego rodzaju przedsiębiorcami.
Dlatego policjanci na mocy porozumienia z miastem sprawdzają legalność przewozu osób samochodem osobowym i taksówką przy wykorzystaniu zamówień usługi przewozu za pomocą aplikacji mobilnych.
Podobna współpraca będzie dotyczyła kontroli osób, które prowadzą szkolenia praktyczne z nauki jazdy i pojazdów przeznaczonych do tego celu. Umożliwi to ujawnianie osób wykonujących tę usługę bez ważnych uprawnień lub niesprawnym technicznie pojazdem.