• Z badań Yanosika wynika, że kierowcy poruszają się z największą prędkością w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Katowicach i w Toruniu. Najwolniej jest zaś w Bydgoszczy i w Kielcach.
  • Pod względem liczby kolizji jednym z najbezpieczniejszych polskich miast okazał się Wrocław. Na drugim końcu skali znalazła się Warszawa.
  • W 2020 r. na najtańsze tankowanie można było liczyć w Łodzi i Sosnowcu, z kolei najwięcej płacili kierowcy w Białymstoku i Warszawie
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nie wszystkie aglomeracje powoli zamykają się na zmotoryzowanych, wciąż w wielu miastach bez trudu wjedziemy do centrum, uiścimy przystępną opłatę za parking czy niedrogo zmienimy opony. A to nie wszystkie kryteria, jakie wzięto pod uwagę w najnowszym rankingu polskich miast przyjaznych dla kierowców, przygotowanym przez ekspertów serwisu Oponeo oraz twórców popularnego drogowego ostrzegacza Yanosik.

Miasta przyjazne kierowcom - od cen paliw po liczbę kolizji

W rankingu uwzględniono kilkanaście polskich miast. Podzielono je ze względu na liczbę mieszkańców, stąd w zestawieniu dużych miast pojawiły się m.in. Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa czy Wrocław. Wśród mniejszych porównano zaś Białystok, Częstochowę, Gliwice, Gdynię, Radom czy Toruń.

Każde z miast oceniano w różnych kategoriach (punkty w skali od 1 do 4, od 1 do 6, od 1 do 9 lub od 1 do 10 przyznawano w poszczególnych działach). Pod uwagę wzięto: ceny paliw, koszty polis, liczbę kolizji, ceny usług wymiany opon, opłaty parkingowe, carsharing czy dostęp do infrastruktury dla aut elektrycznych. Na tym nie koniec. Dość kontrowersyjną kategorią wydaje się tzw. średnia prędkość jazdy, którą wyliczono na podstawie danych z systemu Yanosik (to wskazanie, gdzie użytkownicy Yanosika jeżdżą najszybciej).

Ranking miast przyjaznych dla kierowców Foto: Yanosik / Yanosik;
Ranking miast przyjaznych dla kierowców

Tankowanie LPG - najtaniej na wschodzie Polski

Po raz czwarty z rzędu najwięcej punktów wśród dużych miast zebrał Lublin (na drugim miejscu sklasyfikowano Kraków, Łódź oraz Gdańsk). Wojciech Topolewski z Oponeo wyjaśnia: "W grupie dziewięciu największych miast po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Lublin, który zdobył 44 punkty. To już czwarte zwycięstwo z rzędu”.

Według Julii Langi z Yanosika Lublin jest miejscem z najlepszymi warunkami do jazdy samochodem. To w Lublinie najtaniej tankowano LPG (dane za 2020 r.) i zmieniano ogumienie oraz zawierano najprzystępniejsze cenowo polisy. Miasto wyróżniono także w kategorii najwyższej średniej prędkości jazdy (drugie miejsce).

Wśród średnich miast triumfatorem okazała się Częstochowa, która wyprzedziła Gliwice (drugie miejsce) i Sosnowiec (trzeci rankingu). Wojciech Topolewski z Oponeo tłumaczy: "Wśród miast z liczbą mieszkańców od 180 do 300 tys. najlepiej wypadła Częstochowa. Uzyskała 49 punktów, notując w naszym rankingu kolejny awans. Jeszcze w 2019 r. była na siódmej pozycji, a w ubiegłym roku już na czwartej".

Szczegóły rankingu w galerii poniżej.