Jak wynika z opisu filmu, nagranie ma pochodzić z przejazdu rządowej kolumny trasą średnicową w okolicach Rudy Śląskiej, który odbył się 3 lutego. Na nagraniu widać, że żaden z pojazdów tworzących grupę nie ma włączonego "koguta" ani nie emituje specjalnego dźwięku. Pod koniec w lewej części kadru pojawia się oznakowany policyjny radiowóz.

Samochód przy dużej prędkości i mokrej nawierzchni w sposób niesygnalizowany próbuje zmienić pas. Autor nagrania trąbi na radiowóz, ostrzegając przed zajechaniem drogi i spowodowaniem potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Z nagrania nie wynika też, czy blisko za autorem filmu nie jechał inny pojazd.

"Po użyciu klaksonu, gdy radiowóz bezrefleksyjnie zmieniał pas, policjanci ekspresyjnie gestykulując, ostatecznie włączają koguty tylko na zmianę pasa, a zatem czy ich użycie było zgodne z prawem" pyta w opisie filmu jego autor.

Czytaj: Inspektorzy sprawdzili kierowcę "stonogi". Analiza danych była zaskakująca

Opublikowane nagranie rozpaliło internautów, którzy nie zostawiają na policjantach suchej nitki. "Coś jeszcze dziwi? Ich szef odpalił granatnik we własnym gabinecie", "Nie no, jak syreny włączyli to już w porządku", czy też "Kolumna, jeśli ma być uprzywilejowana, powinna jechać »na bombach«" to tylko kilka z wielu nieprzychylnych komentarzy.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy eksperta ruchu drogowego Marka Konkolewskiego. Z dużej chmury mały deszcz mówi Konkolewski. Sytuacja była dynamiczna, a nagrywający był bardziej zaaferowany przejazdem rządowej kolumny i policyjnego radiowozu. Nie widzę tutaj żadnej sensacji dodaje emerytowany policjant.

Sprawdź: Staranowali policyjny radiowóz. "Nie patyczkowali się" [ZDJĘCIA]

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Komendę Główną Policji oraz Służbę Ochrony Państwa. Zapytaliśmy m.in. czy w takiej sytuacji użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych miało uzasadnienie oraz, czy kierujący radiowozem nie dopuścił się wykroczenia drogowego dotyczącego próby wymuszenia pierwszeństwa. Jednak do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania.

Zerknij: "Gangster z Fiata Tipo" uchylił szybę na drodze. Zrobiło się dramatycznie [WIDEO]