Dariusz Klimczak na antenie TVP Info oznajmił, że rząd planuje rozszerzenie przepisu dotyczącego trzymiesięcznego odbierania prawa jazdy kierowcom, którzy o 50 km przekroczą dozwoloną prędkość na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym. "90 proc. ofiar śmiertelnych właśnie na tych drogach ma miejsce" — powiedział, cytowany przez PAP.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Rząd chce walczyć z piratami drogowymi. Planowane szybkie zmiany

Minister infrastruktury zaznaczył, że nie jest jeszcze znana dokładna data wprowadzenia przepisu. Jednocześnie zaznaczył, że ze względu na zbliżające się wakacje ważne jest w tym przypadku szybkie działanie. "Ważne jest to, żeby popłynął jasny komunikat do kierowców, szczególnie teraz przed wakacjami" — dodał Klimczak.

Klimczak zaznaczył, że wraz z innymi ministerstwami oraz instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem ruchu drogowego analizowanych jest szereg przepisów, które "trzeba poprawić, by były życiowe". Zdaniem ministra zmian wymaga także redukcja punktów karnych — za niektóre z wykroczeń, w tym za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, nie będzie to możliwe.

Posłowie chcą większych kar za nieprawidłowe parkowanie

To nie jedyne zmiany, które mogą dotknąć kierowców — posłowie Paulina Matysiak i Franciszek Sterczewski chcą także wyższych kar za nieprzepisowe parkowanie. W ostatnich dniach do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wpłynęła w tej sprawie interpelacja.

"Niezmienione przez ponad 20 lat stawki mandatów doprowadziły do faktycznej depenalizacji wykroczeń związanych z parkowaniem" — piszą autorzy.

"Taryfikator mandatów za wykroczenia związane z parkowaniem zawiera stawki grzywien, które są istotnie niższe niż opłata dodatkowa za nieuprawniony postój w strefie płatnego parkowania" — podkreślili dalej posłowie.