"Złodziej ukradł najpierw kluczyki samochodowe z kurtki właściciela Seata, a następnie odjechał skradzionym samochodem, uderzając w bramę. Samochód już ze zmienionymi skradzionymi tablicami rejestracyjnymi zauważył właściciel samochodu, kiedy jechał ze znajomym ulicą Sokolską" relacjonują katowiccy policjanci.

I to właśnie ta cecha szczególna powierzchowne uszkodzenie karoserii przykuło uwagę okradzionego. Gdy dostrzegł na aucie charakterystyczne "znaki szczególne", natychmiast poinformował o sprawie policjantów.

Zerknij: Policjanci zajrzeli pod samochód i oniemieli. "Niezrozumiałe wahania wagi"

Motoryzacyjny "multizłodziejaszek"

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, zatrzymali 21-letniego mieszkańca Świętochłowic. Złodziej trafił do aresztu. Podczas przesłuchania okazało się, że 21-latek jest też odpowiedzialny za kradzież skutera. Do zdarzenia doszło w połowie stycznia w Katowicach. Policjanci odzyskali również ten pojazd. Ponadto ustalono, że tablice rejestracyjne, które były założone w Seacie, pochodzą z kradzieży z terenu Bielska-Białej.

"Podejrzany odpowie nie tylko za kradzież, ale również za kradzież z włamaniem i złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązywał go do czerwca 2023 r. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 10 lat więzienia" pointują policjanci.

Czytaj: 17 egzaminów to za mało? Kierowca Audi szybko stracił prawko

Kradzieże aut w Polsce — statystyka

Jak wynika z zestawienia Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2022 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce prawie 6,2 tys. samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 6 ton. W praktyce oznacza to, że łupem złodziei padło o ponad 13,3 proc. mniej pojazdów niż rok wcześniej. Do najczęściej kradzionych marek należą Toyota, Audi oraz Volkswagen.

Sprawdź: Zaoszczędził trzy minuty. Może zapłacić kilka tys. mandatu [WIDEO]