Od 1 sierpnia 2023 r. wjazd na szwajcarskie autostrady nie musi się już wiązać z dodatkowym postojem na stacji benzynowej, żeby kupić naklejkę na szybę pojazdu. Federalny Urząd Ceł i Bezpieczeństwa Granic (BAZG) wprowadził bowiem e-winietę. Jadąc na szwajcarskie odcinki autostrad, wystarczy wcześniej wejść na stronę www.e-vignette.ch i wykupić możliwość przejazdu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Na stronie trzeba jedynie wybrać kategorię pojazdu (samochody, motocykle lub przyczepy poniżej 3,5 tony), kraj rejestracji i podać numer rejestracyjny. Winieta będzie przypisana do tablic rejestracyjnych, a jej koszt to 40 franków szwajcarskich (ok. 185 zł), czyli tyle samo, ile kosztuje ta tradycyjna. E-winieta ważna jest od momentu zakupu do końca stycznia kolejnego roku. Winieta w formie naklejki będzie cały czas dostępna m.in. na stacjach benzynowych, w bankach, kioskach i na pocztach. W Polsce zakup fizycznej naklejki kosztuje 207 zł.

Mandat za jazdę bez ważnej winiety w Szwajcarii wynosi 200 franków szwajcarskich (ok. 922 zł). Do tego trzeba jeszcze doliczyć wykup winiety, co razem daje ok. 1100 zł.