• Eksperci z nawigacji NaviExpert przeanalizowali trasy do najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku w Polsce — Poznania, Warszawy i Wrocławia
  • Zależnie od wybranej trasy można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na paliwie oraz opłatach za autostrady
  • W kalkulacjach uwzględniono samochód z silnikiem benzynowym i średnie zużycie paliwa wynoszące ok. 7,5 l/100 km
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Czy lepiej wybrać dłuższą i bardziej ekonomiczną trasę, czy też skrócić czas podróży nawet o półtorej godziny, ale za cenę wyższą nawet o kilkadziesiąt złotych? Oto jest pytanie. W czasach coraz droższej benzyny czy oleju napędowego i wysokich opłat za autostrady jeden wyjazd na długi weekend może nas sporo kosztować. Wbrew pozorom odpowiedź, która opcja jest lepsza, nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Niekiedy oszczędność czasu jest znacznie istotniejsza od niższych wydatków na paliwo. Ale może być także inaczej, kiedy to koszty wezmą górę nad skróceniem czasu podroży. Nie zapomniano także o kontrolach dróg i możliwości przywiezienia niechcianej "pamiątki" w postaci zdjęcia z fotoradaru.

Dalsza część tekstu pod amteriałem wideo

Z Poznania, Warszawy i Wrocławia na długi weekend

Eksperci NaviExpert sprawdzili najpopularniejsze trasy w Polsce. Pod lupę wzięto wyprawy z dużych miast (takich jak Poznań, Warszawa, Wrocław) w kierunku polskiego wybrzeża, mazurskich jezior oraz górskich kurortów. Okazuje się, że zależnie od trasy można zaoszczędzić nawet ćwierć baku paliwa, kilkadziesiąt złotych z tytułu opłat autostradowych albo dotrzeć do celu o ponad 90 minut wcześniej, ale za znacznie wyższą cenę (koszty obliczono przy założeniu, że samochód na 100 km spala średnio ok. 7,5 l benzyny 95 wycenionej na 7,9 zł za litr).

Warszawa-Krynica Zdrój Foto: NaviExpert / Telematics Technologies
Warszawa-Krynica Zdrój

Największe różnice dotyczą podróżujących z Wrocławia i zmierzających w stronę Tatr. Zależnie od trasy trzeba poświęcić 4,5 godziny lub 6 godzin na dojazd do Zakopanego. W przypadku ekonomicznej oszczędność sięga 40 zł. Po drodze jednak czeka sześć fotoradarów i jeden odcinkowy pomiar prędkości.

Nawet ponad 80 zł oszczędności na paliwie

Spore różnice w kosztach dotyczą także podróży na polskie wybrzeże. Ekonomiczna trasa z Poznania do Kołobrzegu to oszczędność ponad 80 zł na paliwie i brak opłat na bramkach autostradowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na miejsce dotrzemy aż 45 minut później niż w przypadku droższej, ale i szybszej trasy. W przypadku podróżujących z Wrocławia w stronę Świnoujścia różnice w czasie podróży będą znacznie mniejsze, ale oszczędności mogą sięgnąć nawet ponad 70 zł. Dla ruszających z Warszawy na Hel wybór pomiędzy dłuższą podróżą autostradami czy też krótszą drogą ekspresową to różnica zaledwie kilku minut i kilkudziesięciu złotych (niemal 30 zł za bramki na A1 i ok. 46 zł na paliwie).

Mapa płatnych autostrad w Polsce Foto: NaviExpert / Telematics Technologies
Mapa płatnych autostrad w Polsce

Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies (dostawca nawigacji NaviExpert) wyjaśnia: "W tym roku szczególnie zwracamy uwagę na to, ile wydajemy. Także przy planowaniu weekendowych czy wakacyjnych podróży. Lepiej dojechać do celu szybciej i zapłacić więcej czy wybrać dłuższą, ale pozwalającą oszczędzić, trasę? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym użytkownikom. To z myślą o nich udostępniamy w NaviExpert kilka wersji tras, spośród których można wybrać tę najszybszą, najtańszą lub najbardziej komfortową. Wiemy, że dobrze mieć wybór, także, by poszukać czegoś bliżej”.

Jak znaleźć ciekawe miejsca wzdłuż trasy?

Do krótszych wypraw, by odkrywać ciekawe miejsca w okolicy, zachęca także Szymon Sołtysik z Mazdy Motor Poland, które wspólnie z NaviExpert rozwija projekt Slow Road. Wystarczy tylko wytyczyć trasę w nawigacji, a następnie wybrać opcję wyszukiwania ciekawych miejsc (kategoria Slow Road) wzdłuż drogi.

"Projekt Slow Road, prowadzony przez naszą markę od kilku lat pozwala dostrzegać i doświadczać. Chcemy dostarczać radość z podróżowania, odkrywania nieoczywistych miejsc i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Użytkownicy nawigacji NaviExpert mogą skorzystać z inspirującej bazy punktów slow, stworzonych z myślą o regeneracji na łonie natury lub wybrać jedną z nieoczywistych, ale urokliwych tras doskonałych na rodzinną wyprawę. Często zapominamy, że wyjątkowe miejsca są na wyciągnięcie ręki, a najlepsze wycieczki nie kosztują wiele – my o tym przypominamy" – wyjaśnia Sołtysik.