Auto Świat Wiadomości Aktualności Ten salon samochodowy jest zaskakująco mało samochodowy. Odwiedziłem IAA Mobility w Monachium

Ten salon samochodowy jest zaskakująco mało samochodowy. Odwiedziłem IAA Mobility w Monachium

Salon samochodowy IAA jest organizowany co dwa lata, ale gdyby osoba zwiedzająca go w 2019 r. dziwnym trafem w sekundę przeniosła się na tegoroczną imprezę, to byłaby nieźle – nomen omen – skołowana. Spędziłem prawie 10 godzin na IAA 2023 i do dziś nie wiem, co tak naprawdę odwiedziłem – równie niezwykłych targów motoryzacyjnych nie widziałem w całym swoim przeszło 25-letnim dziennikarskim życiu.

Salon IAA Mobility 2023 w Monachium
Zobacz galerię (10)
Auto Świat / Krzysztof Wojciechowicz
Salon IAA Mobility 2023 w Monachium
  • Salon samochodowy IAA od zawsze gromadził wszystkich kluczowych producentów samochodów, a wystawianych tam modeli było tak dużo, że aż robiło się to męczące
  • Do 2019 r. na IAA BMW, Mercedes i koncern Volkswagena mieli dla siebie całe osobne hale
  • Jak wygląda stoisko BMW na targach odbywających się w Monachium, czyli w mieście będącym siedzibą tego koncernu?

Salon samochodowy to salon z samochodami, bo co innego? Kilka potężnych hal, których podłogi usłano najnowszymi modelami – od Dacii po Bentleya, od smarta po Ferrari. Tak IAA – czyli Internationale Automobil-Ausstellung (Międzynarodowa Wystawa Samochodów) – wyglądała zawsze. Nawet w 2019 r., kiedy formuła wielkich salonów samochodowych zaczynała blednąć, a z uczestnictwa w tym wydarzeniu wyłamało się kilku śmiałków. Dwa lata później, w 2021 r., do oficjalnej nazwy dodano kilka liter i to zmieniło wszystko.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Od 2021 r. impreza nazywa się już IAA Mobility, na dodatek nie odbywa się we Frankfurcie nad Menem (pod nosem europejskiej centrali Kii i nieopodal siedziby Opla), ale w Monachium – rodzinnym mieście BMW. O ile jednak we Frankfurcie BMW miało dla siebie na wyłączność jedną przeogromną halę, o tyle już na własnym podwórku...

Przeczytaj także: Widziałem przyszłość BMW. Ma więcej ekspresji niż obecna gama marki [OPINIA]

Salon IAA Mobility w Monachium: kto się wystawia

Chodząc po pięciu kluczowych halach tegorocznego IAA Mobility, naprawdę nie wiesz, gdzie jesteś – na salonie samochodowym czy na salonie nie za bardzo samochodowym. Stoiska producentów aut są bowiem tutaj wyjątkiem. W gruncie rzeczy to impreza firm dostarczających podzespoły i części. Są też potentaci branży tech (np. IBM i Snapdragon) i usług mobilności, operatorzy sieci ładowarek, producenci rowerów elektrycznych, a nawet… odzieży roboczej. I gdzieś między nimi trafi się na stoisko Renault, BMW, Opla lub Mercedesa. Choć trudno uwierzyć, że tak mogą wyglądać stoiska tak ważnych graczy na tak ważnych targach.

Przeczytaj także: Renault Scenic nie jest już minivanem, a to wcale nie koniec rewolucji

Kluczem do zagadki są właśnie nowe litery w nazwie imprezy, czyli Mobility. A przecież mobilność to pojęcie dużo szersze od samochodu. Stąd mamy rowery i drelichy.

Najczęściej spotykany typ stoiska na salonie IAA Mobility 2023 w Monachium
Najczęściej spotykany typ stoiska na salonie IAA Mobility 2023 w MonachiumŻródło: Auto Świat / Krzysztof Wojciechowicz

A same stoiska producentów aut? Skoro naprawdę musisz wiedzieć…

Salon IAA Mobility w Monachium: Renault, VW, BMW, Opel, Mercedes&Chińczycy

Więc tak: na IAA we Frankfurcie BMW miało osobną halę – i to męcząco wielką. Na IAA Mobility w Monachium ich stoisko zmieściło… pięć samochodów. A przecież targi odbywają się w mieście, które dla BMW jest małą ojczyzną.

BMW Vision Neue Klasse
BMW Vision Neue KlasseŻródło: Auto Świat / Krzysztof Wojciechowicz

Idźmy dalej. We Frankfurcie Mercedes miał nie tyle stoisko, ile osobny budynek, w którym pokazywał ofertę na dwóch poziomach. Sam hall był tam większy niż niejeden supermarket.

Mercedes Vision One-Eleven na salonie IAA Mobility 2023 w Monachium
Mercedes Vision One-Eleven na salonie IAA Mobility 2023 w MonachiumŻródło: Auto Świat / Krzysztof Wojciechowicz

W Monachium stoisko Mercedesa jest akurat na tyle rozległe, żeby pomieścić… dwa samochody. Nieco dalej swoje auta rozstawił chiński BYD. Producent z Państwa Środka zajmuje przeszło dwa razy większą powierzchnię niż Mercedes i rozmieszczono na niej dziewięć samochodów (w tym dwa modele platform). Trzeba jednak przyznać, że właściwe stoisko Mercedesa paradoksalnie znajduje się poza halami targowymi – w samym centrum Monachium.

Przeczytaj także: Miały odmienić losy motoryzacji. Okazały się rozczarowaniem i ślepą uliczką

Opel, który we Frankfurcie zajmował kawał jednej hali, w Monachium ma stoisko na... jeden samochód – i to do tego prototyp (Opel Experimental). Renault wystawiło jedynie cztery auta. Połowa z nich to egzemplarze nowego Scenica, który z okazji piątej generacji został SUV-em.

No i był jeszcze koncern Volkswagena. We Frankfurcie miał całą halę dla siebie. W Monachium jego stoisko okazało się wprawdzie kilkukrotnie większe od Opla, ale i tak zmieściło tylko sześć modeli – i to czterech marek tego koncernu (Audi, Cupra, Porsche i VW; Skody i Seata nie ma tam w ogóle, nie mówiąc o Bugatti, Bentleyu czy Lamborghini).

Salon IAA Mobility w Monachium: to już bardzo nie to, co kiedyś

Na IAA Mobility 2023 doszło więc do podwójnej zamiany ról. Nie dość, że producenci podzespołów zdecydowanie przyćmili producentów samochodów, to graczy z Chin było równie dużo, co marek europejskich. Dla jasności: na wielkich europejskich salonach motoryzacyjnych firmy z Państwa Środka zawsze były w zdecydowanej mniejszości, a wytwórcy podzespołów mieli osobne hale, trzymając się z dala od producentów aut.

MG Cyberster na salonie IAA Mobility 2023 w Monachium
MG Cyberster na salonie IAA Mobility 2023 w MonachiumŻródło: Auto Świat / Krzysztof Wojciechowicz

Na dodatek, nie dość, że stoiska firm samochodowych były wręcz szokujące małe, to jeszcze nie zostało w nich nic z architektonicznego wyrafinowania, a nawet przepychu, co do 2019 r. było normą na wielkich europejskich targach u wielkich europejskich producentów.

Muszę przy tym zaznaczyć, że wszystko, co opisałem, to sytuacja z pierwszego i jedynego dnia prasowego IAA Mobility 2023, czyli 4 września. Możliwe, że później liczebność i asortyment modeli samochodów mogły ulec lekkiej zmianie. Za dużo czasu na to jednak nie ma, ponieważ IAA Mobility potrwa do 10 września 2023 r.

Ale i tak, jeśli się nastawiasz na obejrzenie setek najnowszych modeli aut, to sorry – IAA Mobility to już nie ten adres.

Autor Krzysztof Wojciechowicz
Krzysztof Wojciechowicz
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków