Funkcjonariusze policji poinformowali o prowadzeniu specjalnej akcji od czwartkowego poranka (8.02.2024 r.). Jak zawsze, ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze i jak prawie zawsze, prowadzi się ją ze szczególnym naciskiem na obserwowanie, czy kierowcy jadą bezpiecznie. Mundurowi z Piekar Śląskich przekazali, że akcja nazywa się "Bezpieczny Pieszy".

Podczas akcji, stróże prawa zwracają uwagę na przestrzeganie limitów prędkości przez kierowców. Wykorzystują do tego nowoczesne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu. Działania te mają na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości kierowców o tym, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Na drodze pilnują kierowców, a na komendę zapraszają dzieci

Policjanci podczas akcji odwiedzają również kluby seniora i zapraszają najmłodszych mieszkańców do komendy, gdzie prowadzą rozmowy na temat bezpieczeństwa. W ramach działań wręczane są elementy odblaskowe oraz broszury informacyjne.

W ramach akcji "Bezpieczny Pieszy", policja przypomina również o konieczności sprawdzenia oświetlenia samochodu przed każdą podróżą. W bagażniku warto mieć zapasowe żarówki, a tablice rejestracyjne i reflektory powinny być zawsze czyste i odsłonięte.

Piesi powinni pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Opaski odblaskowe znacznie poprawiają widoczność na drodze, dając kierowcom szansę na odpowiednio wczesną reakcję. To szczególnie istotne zimą, gdy noc jest długa, a dnie ponure.