• Uwagę policjanta przykuło dziwne zachowanie kierowcy BMW stał oparty o auto, a spłoszony, zaczął uciekać i jechał "zygzakiem" po autostradzie
  • Tylko w pierwszym tygodniu maja policjanci na polskich drogach zatrzymali ponad 2,1 tys. kierujących po alkoholu. Za takie zachowanie grozi nawet do dwóch lat więzienia i dożywotni zakaz siadania za kółkiem
  • Jeśli jadąc drogą, natrafimy na kierowcę, który sprawia wrażenie pijanego, należy zadzwonić pod nr 112 i zgłosić sprawę dyspozytorowi. On pokieruje dalszymi działaniami
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Policjant podczas wjeżdżania na teren jednego z Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradzie A1 w okolicach Częstochowy zwrócił uwagę na zaparkowany częściowo na trawniku samochód BMW. Jego kierowca stał pochylony obok samochodu. Po zatrzymaniu swojego samochodu mundurowy zauważył, że spłoszony mężczyzna wsiadł do auta i odjechał. Ruszył za nim w pościg i jednocześnie nawiązał kontakt z dyspozytorem nr alarmowego 112.

Kierowca nie był w stanie utrzymać samochodu na jednym pasie ruchu, jechał "tropem węża", czyli całą szerokością drogi.

"Poruszał się ze zmienną prędkością, raz szybciej, raz wolniej. Po kilkunastu minutach zaczął zwalniać i zjeżdżać na pobocze, ostatecznie zatrzymał się na barierach" precyzują śląscy policjanci.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo.

Wykorzystując moment, stróż prawa podbiegł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Od mężczyzny było czuć alkohol. Gdy na miejsce przybył patrol drogówki, kierowca nie był w stanie o własnych siłach przejść do radiowozu. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

Sprawdź: Jechał autostradą pod prąd. Policjanci nie wahali się ani chwili [WIDEO]

Majówka. Tylu pijanych kierowców zatrzymali policjanci na polskich drogach

Liczby opublikowane przez policyjnych statystyków przerażają. Tylko w pierwszym, tygodniu maja stróże prawa zatrzymali na gorącym uczynku ponad 2,1 tys. pijanych kierowców. Rekordowy pod tym względem był czwartek, 4 maja, gdy prawie 400 skontrolowanych kierowców nie przeszło badania na trzeźwość.

W myśl przepisów wykroczenie popełnia ten, kto kieruje autem, mając we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Wyższy wynik to przestępstwo. Grozi za nie do dwóch lat więzienia i dożywotnie zabranie prawa jazdy.

Zerknij: Aż strach przechodzić po pasach. Pieszego uchroniła barierka [WIDEO]

Jak reagować, gdy spotkam pijanego kierowcę na drodze — wyjaśniamy

Jeśli jadać zauważymy innego uczestnika ruchu, który sprawia wrażenia pijanego, w pierwszej kolejności należy zadzwonić na nr 112 i poinformować dyspozytora o sytuacji, przekazując jak najwięcej szczegółów marka auta, rejestracja, miejsce zdarzenia.

Jeśli auto zatrzyma się na światłach lub poboczu, można spróbować obywatelskiego zatrzymania i otworzyć drzwi auta pijanego, aby wyciągnąć kluczyki. Ale to dość ryzykowna opcja. Nie wiadomo jak zachowa się pobudzony kierowca.

Czytaj: Za ten kurs kierowca Ubera dostał jedną gwiazdkę. Odmówił dostarczenia jednej rzeczy