Na opublikowanym przez youtubowy kanał Bandyta z Kamerką nagraniu widać, jak jego autor przejeżdża przez skrzyżowanie z wyłączoną sygnalizacją. Widząc w oddali pieszego, który oczekuje na pokonanie "zebry", zmniejsza prędkość, aby go przepuścić. Nagle, z prawej strony nagrywającego, w barierkę oraz sygnalizator uderza kierowca Forda Mondeo. Po chwili mężczyzna wysiada z własnego auta.

"Takie stare Mondeo i ma włączone start-stop"

Internauci dość jednoznacznie komentują całe zdarzenie. "Jedno trzeba przyznać. Pieszy zachował się wzorowo", "Takie stare Mondeo i ma włączone start-stop", czy też "mógł skosić przechodnia albo wjechać ostro w inne auto. Jego wina, ale dobrze zareagował na koniec" to tylko kilka z wielu komentarzy.

Jak udało się ustalić naszej redakcji, do zdarzenia doszło na przejściu tuż u zbiegu ulic Piotra Czajkowskiego i Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu.

Jak zachować, gdy sygnalizacja świetlna miga?

Zadaniem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i przejazdach jest kierowanie ruchem poprzez jego otwieranie i zamykanie dla poszczególnych kierunków. Czasami, jak na nagraniu, sygnalizator emituje światło "migające żółte". Zazwyczaj dzieje się tak w okresach przerw lub awarii i oznacza, że pierwszeństwo ustalane jest na podstawie znaków oraz zasad ogólnych. Na prezentowanym filmie oznacza to, że kierowcy powinni umożliwić pieszemu bezpieczne przejście przez pasy.

Zerknij: Czy w Polsce wciąż ceny paliw są najniższe w UE? Sprawdziliśmy

Jak w deszczu wydłuża się droga hamowania — wyjaśniamy

Na opublikowanym nagraniu widać, że autor jedzie z prędkością ponad 60 km na godz. Nie ma informacji, jak szybko poruszał się jadący za nim Ford. Jasno jednak widać, że nawierzchnia jest śliska.

W normalnych warunkach i przy takiej samej prędkości do zatrzymania potrzeba 36 m, jednak przy mokrej nawierzchni droga hamowania wzrasta aż do 60 m. Jak wskazują badania, w obszarze zabudowanym kierowca dostrzega pieszego mniej więcej w odległości 36 m przed pojazdem.

Tak w deszczu wydłuża się droga hamowania Foto: KMP Bielsko-Biała
Tak w deszczu wydłuża się droga hamowania