Komenda Stołeczna Policji poinformowała za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze o kobiecie z Warszawy, która już zdążyła odczuć bolesne skutki nowego taryfikatora mandatów. Kierująca jechała ul. Słomińskiego w Śródmieściu. Tuż obok niej zatrzymał się inny samochód, aby przepuścić pieszego.

Kobieta nie zrobiła tego, tylko ominęła stojący pojazd. W samochodzie akurat jechali funkcjonariusze policji. Warto przy tym dodać, że ich auto było oznakowane. Efekt? Kierująca została ukarana mandatem w wysokości 1,5 tys. zł, czyli zgodnie z już nowym taryfikatorem, obowiązującym od stycznia 2022 r.

Czytaj także: Nieodśnieżony chodnik a prawo. Kto powinien usunąć śnieg?

— poinformowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Nowy taryfikator mandatów. Czekają nas dużo wyższe kary

Przypominamy, że od dnia 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wiele przepisów nie uległo zmianom, ale niektóre kwoty kar zostały mocno podwyższone. Chodzi głównie o te wykroczenia najczęściej popełniane przez kierowców.

Nowe stawki mandatów mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zapewne tak będzie, ponieważ nie dość, że mandaty są zdecydowanie wyższe, to wiele wykroczeń może być popełnionych tylko raz. Jeśli kierowca przewini w ten sam sposób drugi raz, przekroczy liczbę punktów i straci prawo jazdy. Obawa przed utratą "prawka" może mocno ograniczyć zapędy piratów drogowych.

Czytaj także: Tak dron poluje na kierowców. Bydgoska policja pokazała nagranie

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Częstym wykroczeniem jest właśnie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych (przypadek kierowcy z Warszawy). Mandat w takiej sytuacji będzie wynosił 1,5 tys. zł, a jeśli kierowca popełni to przewinienie drugi raz, stawka wzrośnie do 3 tys. zł.

(AG)

Ładowanie formularza...