Auto Świat Wiadomości Aktualności Wielki Test Salonów. Jazda próbna, czyli pięta achillesowa dilerów

Wielki Test Salonów. Jazda próbna, czyli pięta achillesowa dilerów

Jazda próbna od początku naszego Wielkiego Testu Salonów, czyli od 2004 r., zawsze była jedną z trzech głównych kategorii ocenianych przez "tajemniczych klientów" odwiedzających salony. Wyniki najnowszej edycji ogłosimy już 21 września.

Jazda próbna u dilera
Ground Picture / Shutterstock
Jazda próbna u dilera

Sprawdzaliśmy, czy w ogóle istnieje możliwość odbycia jazdy próbnej, a w szczególności wybranym przez klienta modelem samochodu. Punktowaliśmy także spontaniczną propozycję odbycia jazdy testowej złożoną przez sprzedawcę. Punkty można było zdobyć także za aktywną postawę sprzedawcy – prezentowanie zalet samochodu w czasie jazdy oraz za podsumowanie próby już po powrocie na parking salonu. W sumie idealny sprzedawca w idealnym salonie mógł uzyskać 50 punktów, co było 1/4 oceny ogólnej salonu (maks. 50 pkt. za organizację salonu i 100 pkt. za jakość obsługi).

Jazda próbna to nie fanaberia klienta

Niestety, w pierwszych latach przeprowadzania testu jazda próbna była przysłowiową piętą achillesową dilerów – i to zarówno marek popularnych, jak i premium. Początkowo dilerzy i sprzedawcy traktowali jazdę próbną jako... fanaberię klienta. Dlatego sprzedawcy sami nie proponowali odbycia jazdy próbnej, dopiero na wyraźną prośbę klienta próbowali coś zorganizować. Tak – zorganizować, ponieważ nie było wydzielonej puli samochodów przeznaczonych do prób dla klientów. Nie brakowało też sytuacji zabawnych, np. w jednym z salonów tłumaczono klientowi, że autem do jazd próbnych podróżuje żona dilera, więc trzeba z nią uzgodnić termin, kiedy samochód nie będzie jej potrzebny. W wielu przypadkach proponowano inną wersję nadwoziową i silnikową niż wybrał klient lub wręcz inny model tej samej marki.

Wielki Test Salonów w 2008 r. – jazda próbna z problemami

Zajrzyjmy do tabeli wyników Wielkiego Testu Salonów z 2008 r., a więc sprzed 15 lat. Sprawdziliśmy wówczas 342 salony 18 firm, w tym czterech marek luksusowych: Audi, BMW, Mercedesa i Volvo. W kategorii "Jazda próbna" każdy salon mógł zdobyć maksymalnie 50 pkt. A ile punktów przyznali nasi "tajemniczy klienci"? Najwyżej ocenione w tej kategorii salony Suzuki uzyskały średnią ocenę 26,67 pkt. – odrobinę wyższą niż połowa oceny maksymalnej. Tylko kilka firm minimalnie przekroczyło 25 pkt.: Audi, Opel, Skoda (zwycięzca Testu). Najsłabiej w ocenie jazdy testowej wypadły salony Seata – 15,24 pkt., Hyundaia – 16,67 pkt., Kii – 17,14 pkt. oraz Mercedesa – 19,17 pkt.

Samochody na placu dilera
Samochody na placu dileraŻródło: Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow

Tłumaczyliśmy i dilerom, i importerom poszczególnych marek, że jazda próbna to nie fanaberia klientów, lecz ważny element decyzji o zakupie samochodu. Dopiero podczas jazdy próbnej można się przekonać, czy wszystkie zapewnienia o komforcie jazdy, wyposażeniu, ułatwieniach itp. są prawdziwe i czy auto jest "skrojone" pod nasze wymagania. Dilerzy z kolei tłumaczyli, że czasem dochodzi do sytuacji, kiedy "testówka" jest niedostępna, bo korzysta z niej klient, a kolejny chce się przejechać. Uwzględniliśmy takie sytuacje i jeśli auto było niedostępne od ręki, ale sprzedawca zaprosił klienta na jazdę próbną w ciągu kilku dni od jego wizyty w salonie – zaliczaliśmy ją i przyznawaliśmy punkty.

Wielki Test Salonów w 2021 – jazda próbna: było znacznie lepiej

Przeskoczmy teraz do 2021 r. – trudnego, bo to drugi rok pandemii COVID-19. Wyniki naszego Wielkiego Testu Salonów były mimo trudności znacznie lepsze. W kategorii "Jazda testowa" średnia dla wszystkich 16 sprawdzonych marek wyniosła 84,8 proc. Wynik podawaliśmy w procentach, ponieważ liczba sprawdzanych salonów w poszczególnych markach była różna i wynik procentowy lepiej oddawał sytuację. Nie będzie błędem, jeśli przyjmiemy, że 100 proc. to odpowiednik 100 punktów.

Zwycięzca WTS z 2021 r. – Volkswagen – w kategorii "Jazda testowa" uzyskał średnią ze zbadanych 17 salonów – 96 proc. Wynik powyżej 90 proc. uzyskały jeszcze: Skoda, Seat, Toyota i Suzuki.

Marki premium uzyskały w tej kategorii dobre, choć nie rewelacyjne wyniki: Audi – 84,3 proc., BMW – 82 proc., Lexus – 87,4 proc., Mercedes – 82,9 proc., Volvo – 89,8 proc.

Jazda próbna
Jazda próbnaStock-Asso / Shutterstock

Wielki Test Salonów w 2023 r. – Jazda próbna? Proszę bardzo

I wreszcie tegoroczny dwudziesty już Wielki Test Salonów. Czy klienci mogli liczyć na bezproblemową jazdę próbną? Tak. Zarówno w salonach marek popularnych, jak i też premium specjalnie oznakowane auta testowe czekają na klientów, nie ma problemu z ich dostępnością, można odbyć przejażdżkę wybranym modelem i praktycznie od ręki. Sprzedawcy sami proponują jazdę próbną, wręcz namawiają do niej na zakończenie rozmowy o wszelkich szczegółach związanych z wybranym autem. Co ciekawe, średnia ocena w kategorii "Jazda próbna" dla marek popularnych i premium jest bardzo zbliżona: popularne – 95,2 proc., premium – 95,7 proc.

Bez fałszywej skromności można powiedzieć, że taka sytuacja to m.in. efekt naszych Testów przeprowadzanych od lat dwudziestu. Wytykaliśmy dilerom i importerom niedostatki w jakości obsługi klientów, podpowiadaliśmy, co można i należy poprawić, nagradzaliśmy najlepszych, przyznając tytuły: "Salon nr 1 w Polsce", "Salon wzorowy", "Salon bardzo dobry". Jest dobrze. A czy taka sytuacja utrzyma się na stałe? Będziemy to sprawdzać w kolejnych edycjach Wielkiego Testu Salonów.

Wyniki tegorocznego Wielkiego Testu Salonów ogłosimy 21 września.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków