Rozpocznij quiz
1. Co wlewamy do zbiornika widocznego na zdjęciu?
Poprawna odpowiedź: Płyn hamulcowy
Na zdjęciu zaznaczony jest zbiornik płynu hamulcowego. Płyn ten wymieniać powinno się co 40-50 tys. km. Jego poziom jest prawidłowy, gdy ślady na zbiorniku wyrównawczym widoczne są pomiędzy znakami minimum a maksimum.
2. Jak nazywa się przyrząd, którym mierzymy poziom oleju silnikowego?
Poprawna odpowiedź: bagnet
Poziom oleju silnikowego mierzy się przy pomocy bagnetu. Powinno się to robić nawet co kilkaset kilometrów, ponieważ współczesne jednostki mają tendencje do spalania oleju, a jego zbyt niski poziom może doprowadzić do zatarcia silnika.
3. Co jest oznaczone kółkiem na zdjęciu?
Poprawna odpowiedź: zbiornik na płyn do spryskiwaczy
Na zdjęciu widoczny jest zbiornik na płyn do spryskiwaczy. O dolaniu go trzeba pamiętać szczególnie zimą, gdy warunki pogodowe mogą utrudniać widoczność na drogach.
4. Symbol jakich świateł został zaznaczony na zdjęciu?
Poprawna odpowiedź: świateł pozycyjnych
Takim symbolem oznaczone są światła pozycyjne, czyli obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Funkcją tych świateł jest przede wszystkim określanie pozycji pojazdu. Chodzi o to, by inni kierowcy na drodze wiedzieli, gdzie znajduje się pojazd oraz, gdzie jest przód i tył samochodu. Lampy pozycyjne z przodu są w kolorze białym, a z tyłu w kolorze czerwonym.
5. Który z tych warunków musi zostać spełniony, by poprawnie sprawdzić poziom oleju silnikowego?
Poprawna odpowiedź: silnik pojazdu musi być zimny
Sprawdzając poziom oleju silnikowego, powinniśmy zadbać o to, by jednostka napędowa była zimna. Ponadto pojazd powinien stać na równej powierzchni.
6. Który z tych elementów jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce?
Poprawna odpowiedź: gaśnica
Gaśnica jest jednym z trzech obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu w Polsce. Poza nią należy pamiętać o trójkącie ostrzegawczym z homologacją oraz tablicach rejestracyjnych, które muszą być czyste, dobrze oświetlone i widoczne.
7. Z jakim układem samochodu współpracuje system ABS?
Poprawna odpowiedź: hamulcowym
System ABS współpracuje z układem hamulcowym. Pozwala on przede wszystkim na utrzymanie stabilności oraz zachowanie wpływu na kontrolę kierunku, w którym porusza się pojazd w trakcie hamowania.
8. Którą z tych czynności należy wykonać jako ostatnią, przygotowując się do jazdy samochodem?
Poprawna odpowiedź: zapiąć pasy bezpieczeństwa
Przygotowania do jazdy samochodem powinno rozpocząć się od ustawienia fotela kierowcy. Następnie należy dostosować pozycje wszystkich lusterek w taki sposób, aby mieć zapewnioną dobrą widoczność. Ostatnim punktem przed uruchomieniem silnika jest zapięcie pasów.
9. Z jaką maksymalnie prędkością możesz poruszać się samochodem osobowym po minięciu tego znaku w godz. od 23 do 5?
Poprawna odpowiedź: 50 km na godz.
Znak D-42 informuje kierowców o wjeździe do obszaru zabudowanego. Niezależnie od pory dnia limit wynosi 50 km/h.
10. Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem osobowym?
Poprawna odpowiedź: kobieta w widocznej ciąży
Z obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa zwolnione są kobiety w widocznej ciąży. Nie muszą tego robić również m.in. osoby posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów. Kobieta w widocznej ciąży nie musi mieć zaświadczenia.